Moravu dále sužuje sucho, klesají hladiny řek i nádrží

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2015 16:25
Vodohospodáři chtějí, aby radnice a kraje zakázaly zahrádkářům čerpat vodu z řek. Ve Vrběticích kvůli velkému množství munice hrozí zvýšené nebezpečí požárů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Nohl

Brno - Sucho na Moravě dále způsobuje pokles hladin řek a nádrží, některé potoky už zcela vyschly. V uplynulých dnech se sice situace po mírných přeháňkách lokálně trochu zlepšila, bylo to ale jen dočasné. Řekla to mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Vodohospodáři už před dvěma týdny vyzvali radnice a kraje, aby zvážily vydání zákazu čerpání vody z řek pro uživatele, který za odběr vody z toků neplatí, tedy hlavně zahrádkáře.

"Úřady již naše vyjádření dostaly, o jejich rozhodnutích nejsme informováni. Situace je ale vážná," uvedla mluvčí.

Ve Zlíně lidé nesmějí brát vodu z řeky

Zlínský magistrát kvůli suchu zakázal odebírat vodu z toků na území města. Mluvčí radnice Zdeněk Dvořák sdělil, že vyhláška platí do odvolání.

Vodohospodáři poukazují na to, že množství vody, které odeberou zahrádkáři, se sice může na první pohled zdát malé, ale v celkovém souhrnu jde o velké množství, které v době extrémních veder v korytech řek chybí.

Lidé nemohou odebírat vodu z řeky Dřevnice a z potoků včetně jejich přítoků na území města, které mají velmi málo vody.

"Stávající suché období se projevuje i na poklesu hladiny podzemních vod ve studních. K omezení odběrů vody ze studní zatím vodoprávní úřad nepřistoupil, doporučuje však touto vodou šetřit, především při využívání k zalévání zahrad," uvedl mluvčí.

Stav sucha a zákaz odebírání povrchové vody vyhlásila na konci července také radnice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku.

Například voda v říčce Veličce ve Strážnici u Hodonína je na pouhém dvouprocentním běžném srpnovém stavu. Stav vody v řece Rokytná v Moravském Krumlově na Znojemsku je na osmi procentech, Dyje v Podhradí na Znojemsku má 14 procent a Jihlava v Ivančicích na Brněnsku 23 procent běžného stavu.

Hladina jde prudce dolů i v nádržích. Ve Vranovské u Znojma klesá rychlostí devíti centimetrů za den, v nádrži Vír na Vysočině ubude denně sedm a v přehradě Mostiště u Přerova pět centimetrů vody.

Ve Vrběticích hrozí požáry

Policie kvůli suchu upozorňuje obyvatele a firmy v okolí bývalého muničního areálu ve Vlachovicích - Vrběticích na Zlínsku na zvýšené nebezpečí vzniku požáru.

Zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková řekla, že lidé by neměli používat otevřený oheň a práce se zvýšeným rizikem požáru, například na poli, je nutné nejméně 48 hodin předem ohlásit veliteli zásahu.

"V celém areálu je stále ještě rozházeno velké množství munice po loňských explozích. V případě, že bude v nejbližších dnech provozně a technicky nezbytné vykonávat činnost se zvýšeným rizikem vzniku požáru, například některé zemědělské práce, je nutné o tom informovat velitele zásahu nebo jeho zástupce," uvedla Kozumplíková.

Policie v takovém případě přijme vhodná opatření, posílí požární hlídky a rozmístí hasičskou techniku.

Ve Vrběticích pokračuje vyskladňování munice, které začalo 2. února. Podle Kozumplíkové zatím odjelo 261 kamionů, policie jejich celkový počet odhadovala na 400.

Momentálně se podle mluvčí odváží munice k novým majitelům, do armádního skladu v Květné na Svitavsku by se podle Kozumplíkové mohla začít opět vozit koncem srpna. Pyrotechnici se v těchto dnech potýkají také se vzrostlou vegetací.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy