Moravu dále sužuje sucho, klesají hladiny řek i nádrží

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2015 16:25
Vodohospodáři chtějí, aby radnice a kraje zakázaly zahrádkářům čerpat vodu z řek. Ve Vrběticích kvůli velkému množství munice hrozí zvýšené nebezpečí požárů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Nohl

Brno - Sucho na Moravě dále způsobuje pokles hladin řek a nádrží, některé potoky už zcela vyschly. V uplynulých dnech se sice situace po mírných přeháňkách lokálně trochu zlepšila, bylo to ale jen dočasné. Řekla to mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Vodohospodáři už před dvěma týdny vyzvali radnice a kraje, aby zvážily vydání zákazu čerpání vody z řek pro uživatele, který za odběr vody z toků neplatí, tedy hlavně zahrádkáře.

"Úřady již naše vyjádření dostaly, o jejich rozhodnutích nejsme informováni. Situace je ale vážná," uvedla mluvčí.

Ve Zlíně lidé nesmějí brát vodu z řeky

Zlínský magistrát kvůli suchu zakázal odebírat vodu z toků na území města. Mluvčí radnice Zdeněk Dvořák sdělil, že vyhláška platí do odvolání.

Vodohospodáři poukazují na to, že množství vody, které odeberou zahrádkáři, se sice může na první pohled zdát malé, ale v celkovém souhrnu jde o velké množství, které v době extrémních veder v korytech řek chybí.

Lidé nemohou odebírat vodu z řeky Dřevnice a z potoků včetně jejich přítoků na území města, které mají velmi málo vody.

"Stávající suché období se projevuje i na poklesu hladiny podzemních vod ve studních. K omezení odběrů vody ze studní zatím vodoprávní úřad nepřistoupil, doporučuje však touto vodou šetřit, především při využívání k zalévání zahrad," uvedl mluvčí.

Stav sucha a zákaz odebírání povrchové vody vyhlásila na konci července také radnice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku.

Například voda v říčce Veličce ve Strážnici u Hodonína je na pouhém dvouprocentním běžném srpnovém stavu. Stav vody v řece Rokytná v Moravském Krumlově na Znojemsku je na osmi procentech, Dyje v Podhradí na Znojemsku má 14 procent a Jihlava v Ivančicích na Brněnsku 23 procent běžného stavu.

Hladina jde prudce dolů i v nádržích. Ve Vranovské u Znojma klesá rychlostí devíti centimetrů za den, v nádrži Vír na Vysočině ubude denně sedm a v přehradě Mostiště u Přerova pět centimetrů vody.

Ve Vrběticích hrozí požáry

Policie kvůli suchu upozorňuje obyvatele a firmy v okolí bývalého muničního areálu ve Vlachovicích - Vrběticích na Zlínsku na zvýšené nebezpečí vzniku požáru.

Zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková řekla, že lidé by neměli používat otevřený oheň a práce se zvýšeným rizikem požáru, například na poli, je nutné nejméně 48 hodin předem ohlásit veliteli zásahu.

"V celém areálu je stále ještě rozházeno velké množství munice po loňských explozích. V případě, že bude v nejbližších dnech provozně a technicky nezbytné vykonávat činnost se zvýšeným rizikem vzniku požáru, například některé zemědělské práce, je nutné o tom informovat velitele zásahu nebo jeho zástupce," uvedla Kozumplíková.

Policie v takovém případě přijme vhodná opatření, posílí požární hlídky a rozmístí hasičskou techniku.

Ve Vrběticích pokračuje vyskladňování munice, které začalo 2. února. Podle Kozumplíkové zatím odjelo 261 kamionů, policie jejich celkový počet odhadovala na 400.

Momentálně se podle mluvčí odváží munice k novým majitelům, do armádního skladu v Květné na Svitavsku by se podle Kozumplíkové mohla začít opět vozit koncem srpna. Pyrotechnici se v těchto dnech potýkají také se vzrostlou vegetací.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy