Na Rakovnicku hoří velký kus lesa, zasahují desítky hasičů

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2015 20:03
Hasiči vyhlásili nejvyšší možný stupeň požárního poplachu. Pomáhají jim i kolegové z Ústeckého, Plzeňského a Karlovarského kraje a z Prahy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: www.firebrno.cz

Olešná (Rakovnicko) - Hasiči pokračují v likvidaci rozsáhlého lesního požáru u Olešné na Rakovnicku.

Plameny se jim od pondělního odpoledne zatím nepodařilo dostat pod kontrolu, oheň se ale dál nešíří. Zasaženo bylo kolem 100 hektarů lesa a pole, na místě je kolem pěti desítek požárních jednotek, řekl v úterý dopoledne mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Příčinou požáru byla podle něj závada na kombajnu, který sekal poblíž lesa.

Oheň se může šířit kořeny stromů

Dnes u požáru zasahovalo kolem 50 profesionálních i dobrovolných jednotek. Dopoledne hasiči hovořili o 60 hektarech zasažené plochy, během dne toto číslo zvýšili.

"Navýšilo se to na 100 hektarů," uvedl Svoboda. Vodu k ohni dopravovaly desítky cisteren, vrtulník s takzvaným bambi vakem i velkokapacitní čerpadlo s třemi kilometry hadic. Štiplavý kouř byl podle fotoreportéra ČTK cítit kilometry daleko. Podle Svobody zásah naštěstí nekomplikoval vítr.

Událost byla oznámena v pondělí po 16:30. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu, zasažené území mezi Olešnou a Chrášťany rozdělili na čtyři úseky a přivolali na pomoc kolegy z dalších čtyř krajů.

Jeden ze zasahujících hasičů se večer nadýchal kouře a byl celkově vyčerpán. "Přijela pro něj záchranná služba a odvezla ho na internu na pozorování," uvedl Svoboda.

Zasahují desítky jednotek

U rozsáhlého požáru v úterý ráno zasahovalo 46 jednotek, z toho 22 profesionálních a zbytek dobrovolných. Dopoledne se podle Svobody na místě nacházelo kolem 50 jednotek.

Příčinou byla podle mluvčího mechanická závada na kombajnu. "Zřejmě se dostal nějaký cizí předmět do žací lišty kombajnu, vznikla jiskra a začalo hořet pole a následně les," uvedl.

V Chrášťanech dopoledne panoval čilý ruch. Každou chvíli tudy projížděla hasičská auta, k vidění byla i starší technika.

Doprava je v postižených místech řízena kyvadlově. "Žádáme řidiče, aby těmito úseky projížděli se zvýšenou opatrností, nebo se raději těmto místům, pokud je to možné, vyhnuli úplně," uvedla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Zákazy táboření i kouření

Ve Středočeském kraji se kvůli dlouhotrvajícímu suchu nesmějí rozdělávat ohně. Platí zákaz kouření a rozdělávání otevřeného ohně na místech, kde se plameny mohou rozšířit, zákaz pálení suché trávy, plevele či větví na volném prostranství, zejména v blízkosti porostů a polí s obilovinami či pícninami, a klestí a kůry v lesích.

Zakázány jsou také jízdy parních lokomotiv bez přijatých protipožárních opatření či táboření mimo vyhrazené prostory.

Motoristé nesmějí zajíždět do lesů a na polní cesty, výjimku mají vlastníci a uživatelé lesních a zemědělských pozemků při jejich obhospodařování.

Největší požár v letošním roce

Požár u Olešné je zřejmě největším lesním požárem v Česku v letošním roce a jedním z nejrozsáhlejších v posledních letech. Letos kromě Rakovnicka zasáhl požár například velkou lesní plochu, přibližně 16 hektarů, v Mikolajicích na Opavsku. Koncem července tam s ohněm bojovalo osm desítek hasičů.

Asi největším lesním požárem v Česku nejméně za posledních deset let byl požár u Bzence na Hodonínsku, v oblasti zvané Moravská Sahara, na jaře 2012. Oheň tehdy zničil zhruba 165 hektarů lesa a státní firmě Lesy ČR vznikla škoda 27 milionů korun. Příčinu vzniku požáru se policistům nepodařilo odhalit.

Dalším velkým neštěstím z předchozích let byl požár v Brně-Sadové v září 2008, kdy lehlo popelem 90 hektarů lesní školky a plochy s náletovými dřevinami. Nejčastěji se ale objevují požáry lesů o rozsahu pouze v jednotkách hektarů či menším.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy