Sucho bude ještě horší, příští týden se přihlásí vedra

ČTK ČTK
1. 8. 2015 16:10
Vysoké teploty ještě zhorší vysychání půdy, vrátí se i hrozba požárů.
Potíže se suchem jsou dobře patrné na nízké hladině řek. Na snímku Labe v Ústí. Ilustrační foto.
Potíže se suchem jsou dobře patrné na nízké hladině řek. Na snímku Labe v Ústí. Ilustrační foto. | Foto: Radek Nohl

Praha - Teploty v Česku budou v druhé půlce prázdnin nadprůměrné. Nejvýše vystoupá rtuť teploměru příští týden, kdy by měly být teploty extrémně vysoké.

Pršet by mělo příští týden minimálně, což ještě více zesílí problémy související se suchem. Vyplývá to z měsíční předpovědi počasí, kterou v sobotu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vlhkost půdy bude v příštím týdnu klesat. Kromě toho se sucho projeví i na všeobecně nízkém průtoku v tocích a na vegetaci. Vzroste také nebezpečí vzniku požárů, uvedli meteorologové.

Podle meteorologického grafu by se maximální teplota v průměru za celý příští týden měla vyšplhat na 34 stupňů Celsia. V dalších týdnech začnou teploty pozvolna klesat, v závěru prázdnin by měly dosáhnout nejvýš 29 stupňů v průměru za týden.

Pršet by mělo od druhého srpnového týdne adekvátně období. Průměr srážek pro srpen dosahuje 67 litrů na metr krychlový. "Rozložení srážek na území ČR může být vzhledem k ročnímu období v důsledku srážek bouřkového charakteru nerovnoměrné s velkými lokálními rozdíly," upozorňuje ČHMÚ.

Letošní sucho v Česku je nejhorší za posledních 12 let. Postihlo toky i podzemní vody, problémem se zabývala i vláda. Meteorologové v červenci uvedli, že určitě nejde o stoleté sucho a jako příklad zmínili rok 1947 nebo 30. léta minulého století, kdy byly velmi suché tři roky za sebou.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy