Vyplývá to ze zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnil americký Národní úřad pro výzkum oceánů a atmosféry (NOAA) a o níž píše agentura Reuters. Vědci předpovídají, že rok 2007 by mohl být celkově nejteplejším rokem.
Teplota zemského povrchu i oceánů se od loňského prosince do letošního února pohybovala 0,72 stupně Celsia nad průměrem naměřeným ve 20. stoletím. Zimní měsíce byly letos teplotně nadprůměrné v převážné části Evropy, Asii, západní Africe, jihovýchodní Brazílii a severovýchodní části Spojených států.
|
Naopak podprůměrné teploty zaznamenali v centrální části USA a v některých oblastech Saúdské Arábie. Vědci poukazují na to, že deset nejteplejších roků lidstvo zažilo v období od roku 1995. Za mimořádně mírnou zimu podle vědců z NOAA může klimatický jev El Niňo, který ohřál hladinu východního Tichého oceánu.
"Netvrdíme, že tato zima je důkazem vlivu skleníkových plynů," říká Jay Lawrimore z NOAA. Dodal nicméně, že měření bylo součástí Mezinárodního panelu pro změny klimatu, který počátkem února přišel se závěrem, že klima na Zemi se mění a že k těmto změnám s velkou pravděpodobností přispívá lidská činnost.
Během minulého století se průměrná teplota zemského povrchu podle NOAA zvýšila o 0,06 stupně Celsia za deset let, nicméně od roku 1976 začala teplota stoupat daleko výrazněji. V průběhu jedné dekády od té doby teplota vyroste o 0,18 stupně Celsia.