Konec týdne vydatně proprší, na horách už bude sněžit

Dagmar Honsová, Meteopress
10. 10. 2013 10:22
Do pátečního rána naprší až 30 mm, příští týden se pak výrazně ochladí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Česká republika - Babí léto je, zdá se, už opravdu za námi. Konec týdne totiž vydatně proprší, čekají nás také výrazné teplotní rozdíly mezi východem a západem.

Na zlepšení se nemůžeme těšit ani po víkendu, v polovině následujícího týdne se totiž citelně ochladí. Následujících 30 dní pak bude ve znamení zatažené oblohy a maximálních teplot kolem 13 °C.

Během čtvrtka postoupí do Česka vlnící se studená fronta od západu, díky níž se místy vyskytnou trvalé a vydatné srážky - do pátečního rána spadne až 30 mm.

S deštěm, postupně na většině území, musíme počítat take během pátečního dne.

Až do konce týdne se bude nad střední Evropou udržovat frontální rozhraní, které bude oddělovat chladný vzduch v Evropě západní od teplého na východě kontinentu. Slábnout bude během neděle.

Do Česka bude přinášet velké teplotní rozdíly - zatímco na Moravě a ve Slezsku naměříme v maximech až 22 °C, na Karlovarsku a Ústecku to budou teploty až o více než 10 °C nižší.

Na vrcholcích Šumavy a Krušných hor očekáváme přechodně déšť se sněhem nebo sněžení.

Napadne až 30 centimetrů sněhu

V pátek bude převážně zataženo, postupně od jihozápadu na většině území s deštěm. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 12 až 16 °C, na východě až na 22 °C.

V sobotu bude zpočátku dne oblačno až zataženo, občas se vyskytne déšť. Postupně očekáváme ubývání oblačnosti až na polojasno. Noční teploty klesnou na 11 až 7 °C, na jihozápadě bude kolem 4 °C. Denní teploty vystoupí na 12 až 16 °C, na východě až na 21 °C.

V neděli bude polojasno až oblačno ojediněle přeháňky. Ráno se místy vyskytnou mlhy. Noční teploty se zastaví na 11 až 7 °C, na západě kolem 3 °C, odpolední vystoupí na 12 až 16 °C, na východě až k 19 °C.

Další ubývání oblačnosti přinese pondělí a úterý - od středy ale očekáváme většinou velkou oblačnost se srážkami a citelné ochlazení, viz výhled počasí.

Celá západní Evropa se dostane do chladného vzduchu už během čtvrtečního dne a v alpách se očekává první vydatnější sněžení. Na vrcholcích napadne až kolem 30 cm sněhu.

Výhled na následujících 30 dní

Období od 11.do 20.října

V polovině října bude převážně oblačno až zataženo, můžeme čekat občasný déšť nebo přeháňky, na vrcholcích hor přechodně srážky smíšené nebo sněhové.

Přechodně bude polojasno až oblačno jen s ojedinělými srážkami. Po ránu se objeví místy mlhy nebo nízká oblačnost.

Sníh loni napadl na konci října, podívejte:

Ranní teploty v první polovině období se budou pohybovat mezi 11 až 7, na západě kolem 4 °C, postupně klesnou na 7 až 3 °C. Denní teploty v první polovině období pak vystoupají na 12 až 18 °C, na východě zpočátku až 22 °C, postupně ale klesnou na 8 až 13 °C. 

Období od 21. do 31.října

Na konci října bude z počátku období polojasno až oblačno, místy s přeháňkami. Ráno a dopoledne bude místy zataženo nízkou oblačností a mlhavo.

Postupně bude oblačnosti i srážek přibývat, v horských oblastech pak také můžeme očekávat přeháňky smíšené nebo sněhové. Ranní teploty klesnou na 6 až -2 °C, přes den rtuť teploměru vystoupá na 7 až 13 °C.

Období od 1.do 10. listopadu

Na začátku listopadu bude oblačno až zataženo, na většině území s občasnými srážkami, které budou zpočátku na horách, postupně od vyšších poloh sněhové.

Po ránu se ojediněle objeví mlhy nebo nízká oblačnost. Ranní teploty klesnou na 4 až -2 °C, přes den pak naměříme 3 až 9 °C.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy