Francii a Španělsko čeká předčasná vlna veder. V Česku bude nejteplejší víkend

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
12. 6. 2022 19:50
Španělsko a jih France čelily o víkendu vlně vedra, která přišla dříve, než je obvyklé. Na jihu Španělska dnes odpoledne na mnohých místech teploty vystoupaly ke 40 stupňům, uvedla agentura EFE. Vysoké teploty očekává příští týden i zbytek Francie, napsala stanice France Info.
Do Španělska přijde letos vedro dříve, než je obvyklé.
Do Španělska přijde letos vedro dříve, než je obvyklé. | Foto: Reuters

Teploty kolem 40 stupňů i více v neděli odpoledne zaznamenaly regiony na jihu Španělska, například Andalusie, Extremadura či Kastilie-La Mancha. Varování před vysokými teplotami úřady vyhlásily i v Madridu. Velmi teplé mají být i noci. Vlna horka by měla trvat nejméně do čtvrtka, meteorologická služba Aemet ale nevylučuje, že bude trvat i více dní.

Vlna vedra, která přišla neobvykle brzy, podle meteorologa Josého Miguela Viňase nic nevypovídá o tom, jak teplé bude léto. Podle dlouhodobé předpovědi je ale velmi pravděpodobné, že letní měsíce budou ve Španělsku teplejší a sušší, než jaký je dlouhodobý průměr. To vzbuzuje obavy mimo jiné z lesních požárů.

Meteorologická služba Météo-France uvedla, že příští týden Francii čeká "velmi předčasná" vlna vedra, během které teploty vystoupají v některých oblastech až ke 40 stupňům. V Paříži by na konci týdne mělo být až 35 stupňů. Nejteplejší dny se očekávají mezi středou a sobotou. V některých oblastech na jihu země již dnes teploty dosáhly k 35 stupňům. Meteorologové také považují za velmi znepokojivé sucho, které panuje na velké části francouzského území, napsal deník Le Monde.

I v Česku bude nejtepleji ve druhé polovině příštího týdne, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Nejteplejšími dny by měly být sobota a neděle, kdy by teplotní maxima mohla dosáhnout až na 34 stupňů Celsia, ve čtvrtek bude nejvíce 30 stupňů. Hranici 35 stupňů jako v jihozápadní Evropě ale zatím teploty atakovat nebudou. Naopak v pondělí a v úterý by mělo přijít po letním víkendu ochlazení. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Ve Švédsku zemřela žena po útoku nožem během politického festivalu

Při tradičním setkání politiků s občany na švédském ostrově Gotland zemřela žena po útoku nožem. Policie v souvislosti s činem zatkla 33letého muže a nevylučuje politický motiv.

Policie podle agentury Reuters uvedla, že útok se odehrál poblíž místa, kde měla projev předsedkyně Strany středu Annie Lööfová. Do vazby byl vzat muž podezřelý z vraždy.

Deník Aftonbladet s odvoláním na své zdroje uvedl, že muž měl vazby na neonacistickou scénu. Policie tyto informace dosud nepotvrdila, podle deníku však uvedla, že politický motiv nevylučuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČOI zjistila během karlovarského festivalu pochybení u poloviny restaurací 

Česká obchodní inspekce provedla v Karlových Varech od začátku letošního ročníku filmového festivalu zatím tři desítky kontrol restaurací a barů. Pochybení inspektoři zjistili téměř v polovině případů. Nejčastějším prohřeškem bylo nedodržení míry u nápojů a hmotnosti u pokrmů. O průběžném výsledku kontrol dnes informoval web iROZHLAS.cz a Česká televize.

V jedné z restaurací v centru Karlových Varů byl inspektorům naúčtovaný džbánek vody, který ale obsluha nepřinesla. V dalším z kontrolovaných podniků zase nenalili správnou míru alkoholických nápojů.

Podle České televize se pokuty zatím nejčastěji pohybovaly mezi 5000 a 7000 korunami. Ve správním řízení to může být až pět milionů korun, dodala ČT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy