Letošní léto skončilo, v 8:50 nastala rovnodennost a začal podzim

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 9. 2023 9:09
Dnes v 8:50 středoevropského letního času nastala podzimní rovnodennost. Ukončila astronomické léto a začal podzim. V daném okamžiku Slunce opustilo znamení Panny a vstoupilo do Vah, den bude stejně dlouhý jako noc. Začátek letošního astronomického podzimu provází ochlazení a déšť, na počátku příštího týdne by se ale mělo opět vrátit teplé a slunečné počasí.
Foto: Reuters

Střídání ročních období je způsobeno sklonem zemské osy. Protože je zemská osa nakloněna o úhel 23,5 stupně, při oběhu Země okolo Slunce se opakově přiklání a odklání severní a jižní polokoule. Jestliže je ke Slunci právě přikloněná severní polokoule, je v Česku a dalších zemích na této polokouli léto a na jižní je zima, je-li přikloněna jižní polokoule, je tomu naopak.

Podzimní rovnodennost může podle odborníků vzácně nastat i 21. září, což bylo naposledy v roce 643 a příště to bude v roce 2092 nebo 2096. Může být také 24. září, jako tomu bylo v roce 1931 a znovu bude v roce 2303. "Důvod souvisí s dobou oběhu Země kolem Slunce. Ta trvá přesně 365 dní šest hodin devět minut a 13 sekund. Náš civilní kalendář má ale pouze celé dny, proto musíme kvůli synchronizaci s děním v přírodě tu a tam zařadit přestupný den, nebo jej naopak vynechat. A než se tak stane, zažíváme podobné hrátky," uvedli.

Z pohledu meteorologů podzim začíná 1. září a končí posledním dnem listopadu. Pevně stanovená tříměsíční období byla zavedena pro potřeby jednotného zpracování klimatologických dat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy