Česko fascinují "zlověstné" mraky nad Zlínem. Znak prudkého zhoršení počasí, říká Žák

Martin Krepindl Martin Krepindl
21. 7. 2020 10:46
Pondělní večer potěšil nejen lovce bouřek v okolí Zlína. Nad moravským městem se totiž objevil tzv. shelf cloud. "Je to zvláštní oblačnost postupující na čele bouře, která zviditelňuje rozhraní mezi studeným vzduchem vytékajícím z bouře a teplým vzduchem do bouře vtékajícím," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz meteorolog České televize Michal Žák.
Nad Zlínem se objevil podivně děsivý mrak. | Video: Facebook/Jan Chmelař, Facebook/Milan Zapletal, Facebook/Veronika Popelářová

Lidé na sociálních sítích od včerejšího večera nevycházejí z údivu. V komentářích pod fotkami se střídají nevěřícné reakce. "Něco takového jsem ještě neviděla," píše např. uživatelka se jménem Inuš Sádlíková. "No tak se Zlínem je konec," přidává se ironicky Vladimír Pařil. 

Podle Žáka ovšem nejde o nic extrémně neobvyklého nebo nebezpečného. Ačkoliv lehce zlověstný dopad takový jev má. "Označuje to místo, kde dochází k prudkému zhoršení počasí. Dojde k nástupu srážek, ochladí se, prudce zesílí vítr. Někdy je shelf cloud doprovázen i kroupami," vysvětluje Žák.

Zajímavostí je, že v meteorologii pro shelf cloud až donedávna neexistoval oficiální termín, na kterém by se usnesla odborná veřejnost. Nejde přitom o žádnou extrémní vzácnost.

"Čas od času se to objeví, kdyby se to ukázalo jednou za 100 let, tak pro to nikdo nic nevymyslí. Není to běžné, ale není to zas tak vzácné," tvrdí Žák. 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Arsenal kvůli dopadům pandemie zrušil 55 pracovních míst

Londýnský fotbalový klub Arsenal zrušil kvůli ekonomickým důsledkům pandemie koronaviru 55 pracovních míst. Do finančních potíží se vítěz Anglického poháru dostal po výpadku příjmů mimo jiné z televizních práv, prodeje vstupenek a komerčních aktivit. Hráči a vedení sice přistoupili v průběhu přerušené minulé sezony na snížení platů, před tou další je ale nutné přistoupit k dalším úsporám, oznámil klub, který se letos nekvalifikoval do lukrativní Ligy mistrů.

"Náš cíl je chránit co možná nejdéle pracovní pozice a základní platy, ale bohužel jsme se ocitli v situaci, že musíme přistoupit k propuštění 55 zaměstnanců," uvedl klub na svém webu.

Ke škrtům se vedení odhodlalo vzhledem k nejisté situaci v následující sezoně. "V současnosti to vypadá tak, že na začátku sezony nepřivítáme na stadionu žádné fanoušky a potom se jich bude moci vrátit jen omezené množství. To se projeví na příjmech ze vstupného, sponzorských peněz i z televizních práv. Globální ekonomické prognózy jsou také velmi nepříznivé," dodal klub.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Souboj elitních sprinterů na Milán-Turín vyzněl pro Démara

Vítězem tradičního závodu druhé kategorie Milán-Turín se po 198 kilometrech stal Francouz Arnaud Démare, který v hromadném dojezdu předčil další elitní spurtéry Australana Caleba Ewana a Slováka Petera Sagana. Mezi ně se na třetí místo vklínil trojnásobný mistr světa v cyklokrosu Belgičan Wout van Aert.

Van Aert v sobotu ovládl Strade Bianche, první závod elitní kategorie WorldTour po koronavirové pauze. Dnes mohl přidat další triumf, ale nakonec jej ve finiši po více než čtyřech hodinách předstihli Démare s Ewanem.

Osmadvacetiletý jezdec stáje Groupama-FDJ Démare bude patřit k favoritům i na sobotní klasice Milán-San Remo, kterou před čtyřmi lety vyhrál. Prvenství bude v závodě, jenž byl kvůli koronaviru přeložen z března, obhajovat jeho krajan Julian Alaphilippe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy