Česko fascinují "zlověstné" mraky nad Zlínem. Znak prudkého zhoršení počasí, říká Žák

Martin Krepindl Martin Krepindl
21. 7. 2020 10:46
Pondělní večer potěšil nejen lovce bouřek v okolí Zlína. Nad moravským městem se totiž objevil tzv. shelf cloud. "Je to zvláštní oblačnost postupující na čele bouře, která zviditelňuje rozhraní mezi studeným vzduchem vytékajícím z bouře a teplým vzduchem do bouře vtékajícím," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz meteorolog České televize Michal Žák.
Nad Zlínem se objevil podivně děsivý mrak. | Video: Facebook/Jan Chmelař, Facebook/Milan Zapletal, Facebook/Veronika Popelářová

Lidé na sociálních sítích od včerejšího večera nevycházejí z údivu. V komentářích pod fotkami se střídají nevěřícné reakce. "Něco takového jsem ještě neviděla," píše např. uživatelka se jménem Inuš Sádlíková. "No tak se Zlínem je konec," přidává se ironicky Vladimír Pařil. 

Podle Žáka ovšem nejde o nic extrémně neobvyklého nebo nebezpečného. Ačkoliv lehce zlověstný dopad takový jev má. "Označuje to místo, kde dochází k prudkému zhoršení počasí. Dojde k nástupu srážek, ochladí se, prudce zesílí vítr. Někdy je shelf cloud doprovázen i kroupami," vysvětluje Žák.

Zajímavostí je, že v meteorologii pro shelf cloud až donedávna neexistoval oficiální termín, na kterém by se usnesla odborná veřejnost. Nejde přitom o žádnou extrémní vzácnost.

"Čas od času se to objeví, kdyby se to ukázalo jednou za 100 let, tak pro to nikdo nic nevymyslí. Není to běžné, ale není to zas tak vzácné," tvrdí Žák. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Tuniský prezident po středečním incidentu odvolal šéfa státní televize

Tuniský prezident Kaís Saíd ve středu odvolal z funkce ředitele státní televize a na jeho místo jmenoval dočasného zástupce, uvedla s odvoláním na prohlášení prezidentské kanceláře agentura Reuters. Odvolání ve středu odpoledne předcházel incident, kdy byl zástupkyni syndikátu novinářů SNTJ a lidskoprávnímu aktivistovi odepřen vstup do budovy televize, přestože byli pozvání jako hosté televizního pořadu. Do vysílání se nakonec později dostali.

Tunisko čelí nejhorší politické krizi za posledních deset let poté, co prezident Kaís Saíd v neděli odvolal premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil na 30 dní fungování parlamentu. V pondělí hlava státu odvolala další členy kabinetu a vyhlásila striktní nová opatření. Podle části tuniských stran, včetně největší An-Nahdy, je Saídovo počínání v rozporu s ústavou. V pondělí úřady bez vysvětlení a bez opory v zákonech uzavřely tuniskou pobočku katarské televize Al-Džazíra.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

USA uvalily sankce na osm syrských věznic a jejich představitele

Americké ministerstvo financí dnes oznámilo, že uvalilo sankce na osm syrských věznic, které provozuje tajná služba syrského prezidenta Bašára Asada. Na sankčním seznamu se ocitlo také pět činitelů v jejich vedení. V zařízeních se podle ministerstva porušují lidská práva, informovala agentura Reuters.

Ministerstvo dále uvedlo, že uvalilo sankce na syrskou ozbrojenou skupinu Ahrar al-Šarkíja a dva její lídry. Organizace působí na severu země a podle Washingtonu je zodpovědná za útlak civilního obyvatelstva, zejména syrských Kurdů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy