Českem ve čtvrtek projdou silné bouřky, o víkendu se oteplí až na 36 stupňů

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 6. 2022 12:28
Česko ve čtvrtek zasáhnou bouřky, nejsilnější budou pravděpodobně na jihu Čech a jihu a východě Moravy. Hrozí nárazy větru až 90 km/h, větší kroupy a napršet může až 30 milimetrů. Další dny budou slunečné, o víkendu meteorologové očekávají tropické teploty. V neděli by místy, zejména v Čechách, mohlo být až 36 stupňů Celsia, večer se pak objeví přeháňky a bouřky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

"V Čechách od západu již začíná oblačnosti přibývat a dočkáme se postupně přeháněk nebo bouřek, které zejména v jihovýchodní polovině území odpoledne mohou být ojediněle i silné, doprovázené nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu, přívalovými srážkami kolem 30 milimetrů a kroupami," uvedl Český hydrometeorologický ústav. Nejvyšší denní teploty se ve čtvrtek budou pohybovat mezi 25 až 29 stupni Celsia.

Pro část Jihočeského kraje a Vysočiny platí výstraha s vysokým stupněm nebezpečí od 12 do 21 hodin. Pro Zlínský kraj a části Jihomoravského a Olomouckého kraje je stejná výstraha v platnosti od 14. do 21. hodiny. Ve zbytku Moravy, části středních Čech, Vysočiny a krajů Plzeňského, Královéhradeckého a Pardubického je vyhlášena výstraha před bouřkami s nízkým stupněm nebezpečí. Její platnost končí rovněž ve 21 hodin.

V silných bouřkách se mohou lokálně zvednout hladiny malých toků, hrozí zatopení sklepů, podchodů nebo podemletí komunikací. Nárazy větru mohou vyvracet stromy a lámat větve. Podle meteorologů lze očekávat škody na majetku, výpadky elektřiny a problémy v dopravě.

V pátek se přeháňky objeví už jen ojediněle na východě a teploty budou o něco málo nižší, vystoupají k 26 stupňům. V sobotu bude jasno, teploty se budou pohybovat kolem tropické třicítky. Nejtepleji by mělo být v severozápadní polovině Čech, kde mohou teploměry ukázat až 33 stupňů Celsia.

Neděle se pak může stát nejteplejším letošním dnem, meteorologové očekávají až 36 stupňů Celsia. Večer se na severozápadě vyskytnou při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky, které mohou být podle meteorologů i silné. Po víkendu se mírně ochladí, bouřky a přeháňky budou přetrvávat.

V severozápadní polovině Čech hrozí zvýšené riziko vzniku a šíření požárů. Vzhledem k očekávanému suchému a velmi teplému období je výstraha pro Prahu a kraje Středočeský, Plzeňský, Ústecký a Liberecký platná do odvolání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Francie chystá úplné znárodnění EDF. Zadlužená firma musí prodávat proud se slevou

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla dnes podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.

"Potvrzuji vám dnes, že stát má v úmyslu kontrolovat 100 procent kapitálu EDF," uvedla Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu. V promluvě formulovala priority své menšinové vlády.

Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.

Energetický podnik dále poškodilo vládou nastavené pravidlo, podle něhož musí elektřinu prodávat konkurentům se slevou. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

EDF odhaduje ušlý zisk na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy Kč) a předpokládá, že prodej elektřiny se slevou ji bude stát kolem 10,2 miliardy eur. Její dluh se letos zvýší o 40 procent na více než 61 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách vzrostl na devět

Čtyři osoby už identifikovali jejich příbuzní, pět dosud ne, oznámil dnes šéf Tridentské provincie Maurizio Fugatti. Česká diplomacie již v úterý potvrdila, že mezi oběťmi jsou dva čeští občané. Sedm osob utrpělo zranění, některá jsou vážná. Pravděpodobně tři osoby se ještě pohřešují, konečný počet mrtvých se tak může vyšplhat na dvanáct. Pátrání po obětech se odehrává ve velmi složitých podmínkách a rovněž identifikace pozůstatků není jednoduchá.

Záchranáři zapojili do pátrání i vrtulníky a bezpilotní letouny. Podle italského deníku La Repubblica se dronům podařilo vypátrat pozůstatky dvou osob, které nejspíš patří mezi dosud pohřešované horolezce.

Drony rovněž objevily pozůstatky ženy, není však jasné, zda jde o již potvrzenou oběť či osobu pohřešovanou. Nalezené pozůstatky je nyní potřeba důkladně prozkoumat a identifikovat.

Další zprávy