Počasí: Co čekat v létě ve Středmoří?

Dagmar Honsová, Meteopress
16. 6. 2009 16:15
Praha - V České republice a celé střední Evropě se v letních měsících uplatňují nejčastěji dva vlivy ovlivňující počasí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Od západu je to vliv Atlantského oceánu přinášející většinou vlhčí a chladnější ráz počasí, naopak z východu se k nám může rozšířit tlaková výše, která způsobuje déletrvající období sucha a vysokých teplot.

Časté střídání těchto vlivů má za následek relativně časté změny charakteru počasí u nás. Jen málokdy se stejný ráz počasí udrží déle než pět dní.

Ve Středomoří v létě převládají vysoké teploty a na rozdíl od nás jsou zde letní měsíce většinou nejsušší v celém roce.

Španělsko a Francie

Na Pyrenejském poloostrově převládá teplé počasí až se 40-ti stupňovými horky, jen na počátku léta může dojít k vpádům chladného vzduchu z blízkého Atlantského oceánu, které s sebou nesou bouřky s vydatnými lijáky. Jinak tady v červenci a srpnu průměrně prší jen jednou za měsíc a noční teploty neklesají pod 20 °C.

Francouzská riviéra a Itálie je Alpami chráněna před průniky chladného vzduchu od severu, díky tomu je zde hlavním nepříjemným projevem počasí silný vítr a s ním spojený příboj. Také tady noční teploty zůstávají okolo příjemných 20 °C, denní teploty často šplhají přes 30 °C.

Vyprahlá krajina v Řecku

Vyprahlá krajina, prakticky zcela beze srážek a teploty dosahující až 40 °C jsou charakteristické pro vnitrozemí Řecka.

Na pobřeží Černého moře, ale také v Chorvatsku může být počasí nestabilní, sem tam se objeví dva deštivé a chladnější dny.

Pokud jste vyznavači opravdu tropických veder, přijdete si na své v Egyptě, kde horký saharský vzduch přináší teploty pro našince až nesnesitelné - pokud se vydáte do oáz můžete se setkat s teplotami až k 50 °C přes den a naopak v noci teploty výrazně klesají.

Naopak pro příznivce příjemných teplot okolo 25 °C je dobrým typem návštěva Kanárských ostrovů, na nichž se v době vrcholícího léta příznivě projevuje mírně ochlazující vliv okolního moře.

Teplota moře obecně roste směrem od Gibraltaru k východu a vyšší bývá také v uzavřených zálivech.

 

Právě se děje

Další zprávy