Po zkáze dvojčat hledají vědci superocel. Zatím marně

tsc
20. 9. 2008 18:00
Materiál by mohl využít fúzní reaktor

Culham - Zkáza Světového obchodního centra v New Yorku po teroristickém útoku v září 2001 vedla vědce k úvahám o potřebě nových materiálů.

Kolaps mrakodrapů je donutil hledat supermateriál, který vydrží extrémní teploty daleko spolehlivěji než nyní používaná ocel. Po sedmi letech tuto slitinu, která může být klíčová například i pro získávání energie termojadernou fúzí, zatím stále nenašli. Informoval o tom server BBC.

Požár změnil strukturu nosníků

Vlivem nesmírného žáru, který provázel požár havarovaných letadel, došlo ke změnám magnetických vlastností ocelových nosníků, které tvořily páteř obou staveb. Při vysokých teplotách se totiž v jejich struktuře začaly projevovat nepravidelnosti a jinak velmi pevný materiál začal měknout.

Podle Sergeie Dudareva z Britského úřadu pro atomovou energii (UKAEA)  začíná ocel tát při teplotě 1150 stupňů Celsia, ale pevnost ztrácí při teplotách daleko nižších. Při pokojové teplotě jsou magnetická pole mezi atomy železa konstantní, ale při zahřátí se změní a atomy se tak k sobě mohou sklouznout, což ocel oslabí.

Stačí pět set stupňů Celsia

Tohoto jevu ostatně využívají kováři již po staletí. Kov se stává zpracovávatelným už při teplotě kolem pěti set stupňů Celsia, přičemž nejvhodnější je teplota kolem devíti set stupňů. A tato hodnota je při požárech budov velice častá.

Nosníky dvojčat byly zřejmě vystaveny právě podobné teplotě, k čemuž přispěl i fakt, že izolace, která je měla chránit, byla poškozena nárazem letadel. Oheň, který se rozpoutal zhruba v polovině budovy, prudce zahřál nosníky a když teplota překročila pět set stupňů, konstrukce nemohla udržet váhu pater, která byla nad ohniskem požáru.

Experimentální reaktor pro termojadernou fúzi má stát nedaleko Marseille.
Experimentální reaktor pro termojadernou fúzi má stát nedaleko Marseille. | Foto: www.iter.org

Extrémní reaktor

Kromě toho, že by nový materiál mohl v budoucnu výrazně ovlivnit průběh podobných neštěstí, bude jeho vývoj velice důležitý pro reaktory, v nichž by měla v budoucnu probíhat termojaderná fúze. To je proces, při němž se uvolní obrovské množství energie, a je proto nutné, aby reaktor zvládl velice vysoké teploty.

Právě Dudarevův domovský úřad UKAEA se podílí na vývoji prvního experimentálního fúzního reaktoru  s názvem ITER, který by měl mít výkon 500 MW. Ten je z poloviny financován Evropskou unií a umístěn má být nedaleko francouzského Marseille.

Podle Dudareva bude nutné důkladně prozkoumat magnetické vlastnosti oceli a systematicky měnit její chemické složení, aby se podařilo najít materiál, který tak vysoké teplotní zatížení vydrží.
Čtěte také:
Vědci: Doby levné energie v Evropě skončily. Bude dráž
Fyzik: Energie z fúze bude významná za pár desetiletí

 

Právě se děje

před 14 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 20 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy