Pes Lajka ve vesmíru: Nezáviděníhodné prvenství

Josef Tuček
3. 11. 2007 15:35
Půlstoletí ode dne, kdy živý tvor vystoupil do vesmíru

Historie - Uplynulo už půl století od okamžiku, kdy 3. listopadu 1957 vystoupila na oběžnou dráhu kolem Země sovětská umělá družice Sputnik 2 s prvním živým tvorem na palubě. Byl jím pes, či přesněji fenka Lajka.

Až před pár lety vyšlo najevo, že Lajku ve vesmíru čekal docela krutý osud.

Méně známým faktem však je, že jejímu letu předcházely výstupy jiných zvířat do menších, suborbitálních výšek. A jejich osud obvykle nebyl o moc lepší.

Opice na V-2

Vyslat člověka do vesmíru byl v té době cíl amerického i sovětského kosmického programu. Avšak vědci si nebyli jisti, jestli vůbec může živý organismus přežít delší pobyt ve stavu beztíže. Další neznámou bylo působení kosmického záření na lidské zdraví.

Dne 11. června 1948 tedy Američané umístili opičku rhesus do kabiny v raketě V-2 (její konstrukci i konstruktéra, Wernhera von Brauna, ukořistili na konci války nacistům). Opička se jmenovala Albert. Raketa s ní vystoupila do výšky asi 63 kilometrů. Zvíře se ovšem během letu udusilo.

Čtěte také
Autor fotografie: Wkimedia Commons

Na hranici vesmíru

Vzápětí následovaly lety dalších opic. Opičák Albert II. dosáhl výšky 134 kilometrů. Výška 100 kilometrů se podle konvence považuje za hranici vesmíru a soukromé společnosti dnes stavějí letouny, které by k ní měly dopravit turisty ochotné zaplatit zhruba čtvrt milionu dolarů.

Albert II. za svůj let nezaplatil penězi, ale životem. Zabil se při dopadu na zem...

Také další opice umíraly při přistání, nebo rovnou při explozi odstartované rakety.

Dokumenty americké kosmické agentury NASA uvádějí, že v roce 1948 a 1950 se podařilo vrátit ze suborbitální dráhy na Zemi jen po jedné živé myši.

První psi se vrátili

Sověti si pro lety v raketách zvolili psy. První let, alespoň pokud se dá věřit oficiální historii, byl úspěšný. V červenci 1957 se z výšky 100 kilometrů úspěšně vrátili psi Dězik a Cygan.

Jedna z opiček rhesus se chystá na americkou vesmírnou misi.
Jedna z opiček rhesus se chystá na americkou vesmírnou misi. | Foto: NASA

Pak už to bylo střídavě oblačno: pokusní psi let raketou občas přežili, ale občas taky ne.

Úkol je úkol

A pak přišel 4. říjen 1957, kdy sovětská umělá družice Sputnik poprvé dosáhla oběžné dráhy kolem Země. Tři měsíce tam kroužila (ve vzdálenosti 215 až 939 kilometrů nad povrchem planety), než pak shořela v atmosféře. Na palubě nesla vysílač, který světu potvrdil sovětské prvenství.

Až mnohem později mohli historikové zveřejnit, co se dělo, když se Sputnik začal ozývat z oběžné dráhy. Šéf komunistické strany a celého sovětského státu Nikita Chruščov, nadšený tím, že alespoň v kosmu předhonil Ameriku, vznesl nový požadavek. Během měsíce, do výročí bolševické revoluce 7. listopadu, chtěl mít ve vesmíru další umělou družici, s živým tvorem na palubě.

Hlavní sovětský raketový konstruktér Sergej Koroljov mu to nedokázal vymluvit. Úkol je úkol.

Málo času

Samozřejmě Koroljov takovou družici už připravoval. Ale po Chruščovově příkazu neměl čas na její pořádné dokončení.

Konstruktéři tedy smontovali zařízení dost narychlo, s malým prostorem pro fenku Lajku, nalezenou, když se toulala ulicemi Moskvy. O jejím návratu na Zemi nikdo vůbec neuvažoval.

Schrána pro psa, v níž byl upevněn v sovětské kosmické lodi během letu.
Schrána pro psa, v níž byl upevněn v sovětské kosmické lodi během letu. | Foto: Wikimedia Commons

Dne 3. listopadu 1957 pak raketa vynesla Sputnik 2 na oběžnou dráhu. Senzory monitorovaly, co se se zvířetem děje, zaznamenávaly dýchání, srdeční tep. Přístroje také oznámily, že Lajka se sice vystrašeně třese, ale zvládá stav beztíže a žere potravu ze zásobníku.

Smrt na přehřátí

Po dlouhou dobu se pak oficiální zprávy různily. Podle jedněch pes snědl otrávené jídlo, které mu na konec potravního zásobníku připravili, aby se netrápil. Podle jiné verze mu došel kyslík, když selhaly baterie v kabině.

Až v roce 2002 se svět dozvěděl pravdu. Termoregulace nefungovala správně, teplota v kabině se držela na asi 40 stupních Celsia. Lajka zemřela na přehřátí asi pět až sedm hodin po startu.

Lidé si mohli vybrat

Když si dnes připomínáme půlstoleté výročí prvního živého tvora, který se dostal do "opravdového" vesmíru, můžeme jej politovat. Nicméně osud Lajky byl možná jen o málo horší než osud dalších zvířat ve vesmíru před rokem 1957, a také po něm, protože tyto experimenty pokračovaly.

Když pak do vesmíru letěli první lidé, nejdřív to stihli v roce 1961 Rusové, po nich, v roce 1962 Američané, věděli předem, že mohou dopadnout podobně jako Lajka. Prokázali pořádnou statečnost, když do vesmírných strojů nastoupili.

Na rozdíl od Lajky si ovšem mohli vybrat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy