Přestože kvůli tomu řada jednotlivců prožívá neskrývanou radost, podle skeptiků může mít tento krok zcela opačný efekt.
Daňový poplatník se bude svými penězi podílet nejen na úhradách vyplácených krajem, ale pokud není klientem krajské nemocnice, ve své ambulanci zaplatí ještě jednou, a to přímo do kasy svého lékaře.
Přesto je neoddiskutovatelné, že pacienti, kteří zavítají do kladenského špitálu již prvního ledna, více už na oddělelních do své peněženky fyzicky nesáhnou.
„Nebudou platit třicet ani šedesát ani devadesát korun za vyšetření. Lidé nezaplatí za položku na receptu, ani za pobyt v nemocnici," uvedla ředitelka Oblastní nemocnice Kladno Kateřina Pancová.
Peníze jako dar
V případě, že někdo z pacientů bude chtít zaplatit poplatek, dostane možnost a může věnovat peníze jako dar. Na základě potvrzení budou od něj vybrány peníze a ty dále použity na provoz nemocnice.
„Zvýšeného návalu pacientů se neobávám, protože se domnívám, že ten, kdo je zvyklý chodit ke svému lékaři, je s ním spokojen a má s ním úzký vztah, nebude přecházet jinam jenom kvůli třiceti korunám. Jediné, z čeho mám trochu obavy, je zvýšený nápor v lékárně, kde už jsem se s vedoucí lékárny Lucií Cibulkovou domluvila podmínky posílení provozu o jedno výdejní místo," uvedla ředitelka Pancová.
Pacienti tak budou mít k dispozici dvě výdejní místa pro léky na recept a jedno na volný prodej. Prodejní doba bude od 7.30 do 16 hodin.
„Počítám s tím, že zvýšený zájem opravdu bude. To se týká především seniorů, kteří mají často značné množství léků," doplnila ředitelka. Na základě velkého zájmu o lékárny s nepřetržitým provozem je na místě řešení, že taková služba bude v kladenské nemocnici časem k dispozici. Vedení zařízení se vyjádřilo i k chystané zubní ambulanci, potažmo pohotovosti, která by měla mít svoje místo rovněž v nově budovaném pavilonu akutní medicíny.
Ať již nastanou pozitivní změny či nikoli, je směrodatné, že pacienti budou poplatků zproštěni, ale peníze ve společné kase to neušetří.
Kvůli tomu, že například Nemocnice Slaný je městským zařízením, její pacienti se poplatků nezbaví vůbec. Starosta města Ivo Rubík je přesvědčen, že neplacení poplatků je krok špatným směrem a státu může velmi uškodit.
„Jsme v České republice a musíme dodržovat její zákony. Krok, který udělal Středočeský kraj, že bude platit regulační poplatky za pacienty, je velmi riskantní a jde proti zákonu. V okamžiku, když se to takto udělá, je to diskriminace zejména mezinárodních zdravotnických zařízení, která působí na území kraje. Našemu státu tak hrozí další arbitrážní řízení ve Štrasburku, které Česká republika opět s nejvyšší pravděpodobností prohraje," řekl starosta Slaného Ivo Rubík.
Osobně navíc žádal hejtmana Davida Ratha, ať tento riskantní krok neprovádí. „ Řekl jsem mu, že je to dobrodružství, na kterém se nechci podílet. Odpověděl mi pouze to, že si případná rizika sice uvědomuje, přesto je to politické rozhodnutí," doplnil starosta Slaného a zároveň krajský zastupitel Ivo Rubík (ODS).
Podle jeho slov navíc systém nahrává i osobám, které převýší pětitisícový zdravotní limit. Takoví lidé dostanou své peníze nejen nazpět od zdravotní pojišťovny, ale při návštěvě krajské nemocnice budou nadále ošetřováni zadarmo.