Pár rad na závěr
- Je fajn mít kompetenční model, ale stačí vám i jeho lehčí varianta.
- Sbírejte neustále zpětnou vazbu a pracujte s ní. Pomůže vám zdokonalovat váš plán a zaměstnanci se budou cítit jeho součástí.
- Rozvoj je zodpovědnost manažerů, buďte jim v tom podporou.
- Nevzdávejte to a neustále inovujte a pracujte na následující aktivitě.
- Chlebíčkové vzdělávání ve vlnách je přežitek, které dělá špatné jméno firemnímu vzdělávání. Zaměřte se na aplikaci proškolených informací v praxi.
- Nezapomeňte i na zajímavé věci, které jsou mimo obor vaší firmy. Můžete školit i na zdravý životní styl, ekologii, leadership prvky v rodičovství a podobně. Ukažte zaměstnancům, že vám na nich záleží. Spoustu vrcholových sportovců nebo známých osobností dělá firemní školení zaměřené například na potřeby manažerů.
- Nechte zaměstnance řídit si svůj rozvoj. Sice zabere trochu času, než si na to zvyknou a začnou s tím samostatně pracovat, ale bude to stát za to. Oni nejlépe vědí, co potřebují. Začněte u manažerů, naučte je jak na to a oni to předají dále.
- Dejte prostor on the job trainingu, tedy metodám vzdělávání, které probíhají v průběhu pracovního procesu na pracovišti.
- Pracujte v rámci up-skillingu (celoživotního vzdělávání), re-skillingu (osvojení si nových dovedností, příprava na novou roli) a cross skillingu (rozvoj dovedností, které pak pracovník může využít napříč různými rolemi či týmy).
- Naučte zaměstnance poznat svou vzdělávací potřebu a najít si způsob, jak ji vyřešit.
- Pracujte s talenty a potenciálem zaměstnanců.
- Kovářova kobyla chodí bosa, a proto nezapomínejte na sebe!