Ocelové město na seznamu UNESCO? Projděte jej ve 3D

Ocelové město na seznamu UNESCO? Projděte jej ve 3D
V jediné lokalitě se zachovaly budovy a technologie dokladující kompletní koncernovou činnost: těžbu uhlí, jeho přeměnu na koks, navazující výrobu surového železa a jeho zpracování.
Expozice by měla v návštěvnících navodit dojem, jakoby právě skončila šichta. Tento stav ale dlouho nevydrží.
Ocelovým městem prorůstá lebeda a rez a čeká jej rekonstrukce, i když památkáři bojují za zachování současného vzhledu, který lépe vypovídá o historii těžkého průmyslu.
Před dvěma sty lety byly Vítkovice malou vesnicí se stovkou obyvatel zabývajících se zemědělstvím. Pak se pod jejich domy našlo černé uhlí nezbytné pro výrobu železa a z oblasti se stal průmyslový areál. V roce 1890 měly už 10 tisíc lidí. O sto let později zúčtovaly s výrobou 90 milionů tun železa a spotřebou téměř 200 milionů tun surovin. Zobrazit 26 fotografií
Foto: Jan Langer
Jan Langer
7. 11. 2010 14:03

Specifická "městovárna" chce přetavit svou industriální minulost v kulturní dědictví, které by pomohlo Ostravě nalézt novou tvář. Slezská metropole sice prohrála souboj s Plzní o titul Evropské město kultury, ale ambice na zápis do seznamu UNESCO neztratila. Ocelové město Vítkovických železáren je nadějným aspirantem. Projděte třemi dimenzemi ojedinělého areálu a nahlédněte do jeho historie, současnosti i budoucnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy