Nové Temelíny? Jednejte rychle, radí Čechům expert

Aleš Tůma
28. 6. 2008 14:00
Rozhovor o energetice s Rodem Christiem z GE Energy
Model atomu
Model atomu | Foto: Aktuálně.cz

Praha- "Pokud budete rozhodnutí odkládat, čas vám uteče," říká o stavbě nových jaderných elektráren Rod Christie, který odpovídá za středoevropské trhy v energetické divizi koncernu General Electric.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz ale hodnotil i perspektivy obnovitelné energie - firma GE před třemi roky "zezelenala" a více se zaměřuje na alternativní zdroje energie. "Solární energetika může být za pět let ekonomičtější než větrná" říká Christie.

A.cz: Před třemi roky GE spustila iniciativu nazvanou Ecomagination a začala více propagovat čisté technologie. Jaké byly za tu dobu úspěchy a neúspěchy?
Úspěchů bylo mnohem více. Měli jsme určitý rozpočet pro investice, který překročíme. Stejně tak tržby za tyto produkty. V příštím roce by to mělo být 20 miliard dolarů za celou skupinu GE. Ze začátku si lidé mysleli, že se snažíme firmu natřít nazeleno. Teď si uvědomují, že to myslíme vážně, a jsme o krok napřed. GE je také ve Spojených státech jednou z firem, které prosazují obchodování s emisními povolenkami na CO2.

A.cz: Na tom jako dodavatel čistých technologií ale může vydělat. Jak tedy najít rovnováhu zájmů různých odvětví?
Myslím, že zájmy jsou celkem v souladu. Mnoho producentů energie nechce obchodování s omezeným počtem povolenek otevřeně hájit, ale většina vám řekne, že emise bude potřeba v budoucnu nějak snížit. A po nás chtějí hospodárná řešení. Faktem je, že první fáze v Evropě nefungovala. Povolenek bylo moc, rozdávaly se vyvoleným odvětvím a žádné podstatné omezení emisí nenastalo.

A.cz: Emise se navíc mohou "přestěhovat" jinam...
Ano, ale zajímavé je, že spousta nových továren, například oceláren, v zemích, kam se výroba přesouvá, má daleko vyspělejší technologii, než měly v Evropě. Takže je ke stěhování vedou jiné důvody. Ale je třeba řešit i případy, kdy si někdo stěhuje tam, kde může znečišťovat.

A.cz: Můžeme čekat nějakou regulaci v tomto směru?
Myslím si to. Jinak nebude EU tak konkurenceschopná. Ale faktem je i to, že Čína sama o sobě dělá hodně. Jejich problém není jen technologický, problém je v poptávce po energii, která roste tak rychle, že musí dělat všechno možné, aby ji uspokojili.

Profil
Autor fotografie: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Profil

Rod Christie

  • Vystudoval strojní inženýrství
  • Působil na řadě inženýrských a manažerských pozic ve velkých tepelných elektrárnách v Británii.
  • V roce 1999 nastoupil do GE Energy Services
  • Od září 2005 je regionálním ředitelem GE Energy pro střední a východní Evropu, Rusko a SNS

V Česku nejlépe fouká v národních parcích

A.cz: Pojďme k obnovitelným zdrojům - přežije větrná energetika v Česku bez státní podpory?
Bez ní asi ne. Ve většině zemí má distributor povinnost namíchat určité procento z obnovitelných zdrojů. Pak řeší otázku, jak to udělat efektivně. Vítr je dnes jedním z nejlepších řešení. V Česku je ovšem problém s kvalitou - nejlepší je tam, kde jsou zrovna národní parky... Sever a východ Německa, sever Polska nebo pobřeží Černého moře jsou z tohoto pohledu lepší.

A.cz: Vyplatí se někdy v budoucnu obnovitelné zdroje více než ty klasické? Fosilní paliva zdražují...
Pokud to půjde stejně jako teď, dovedu si to představit. Obecně se s růstem cen surovin, nejen energie, objevují nové technologie. Solární energetika může být za pět let ekonomičtější než větrná. Existuje technologie tenkého filmu, kterým pokryjete střešní tašky. Vypadá to jako obyčejná střecha, jen má jinou barvu a vyrábí elektřinu. V takovém případě je ale třeba sledovat, jestli váš dům elektřinu spotřebovává, nebo dodává, což dnes sítě neumí. Ale rozhodně bude potřeba jádro i uhlí. Uhlí je důležitý zdroj, jen je potřeba najít správné řešení.

A.cz: Jak vypadá vývoj v uhelných elektrárnách?
Zaměřujeme se na zplyňování uhlí, to je výrazně čistší postup, blíží se spalování zemního plynu. Jsme schopní stavět elektrárny s touto technologií a se zachycováním uhlíku. Čeká se, že v další fázi obchodovacího mechanismu začne Evropská unie zachycování uhlíku podporovat.

Radíme ČEZu, boj o zakázku teprve začne

A.cz: Vaše firma teď expanduje v Rusku. Jaká tam jsou rizika a příležitosti?
Jejich program investic a obnovy nabízí obrovský potenciál pro všechny výrobce energetických zařízení. Rusko velmi těží z úspor v plynových elektrárnách, protože plyn samozřejmě může prodat na mezinárodních trzích. Na druhou stranu, mají vlastní výrobce, rizikem tedy může být upřednostňování vlastních technologií na úkor mezinárodních.

A.cz: Jaká země v regionu je pro GE Energy nejdynamičtější?
Kdybych měl jmenovat jednu zemi, tak je to zjevně Rusko. Co se týče obnovitelných zdrojů, hodně investuje Polsko, ale i Bulharsko a Rumunsko. Česko hlavně rekonstruuje stávající zdroje. Teď ale směřuje k asi největšímu projektu na plynové elektrárny s kombinovaným cyklem ve střední Evropě, které chystá ČEZ.

Rod Christie
Rod Christie | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

A.cz: Spolupracujete na něm?
ČEZ se ještě nerozhodl. Teď diskutujeme, jak se pro ně naše technologie hodí. Tendr ale teprve začne.

A.cz: Jak vypadají další vaše aktivity s českými firmami?
Se Škodou Power jsme měli za posledních 12-18 měsíců asi deset projektů, například v Rize. Pracujeme i na dalších příležitostech v Rusku, Pobaltí i střední Evropě. Se Škodou Praha dodáváme technologii pro elektrárnu v Kladně. Se Škodaexportem zase pracujeme na velkém projektu v Pákistánu.

A.cz: Ještě k obnovitelným zdrojům: teď se najednou zjistilo, že biopaliva možná nejsou tak skvělé řešení, jak se tvrdilo. Uvidíme v energetice víc takových "trapasů"?
Možná ano, ale otázka je, jakmile si uvědomíme omyl, jak ho vyřešíme. Řešení není vždycky přestat dělat to, co děláte. Obecně vzato se teď u mnoha technologií snažíme vyhodnocovat jejich dopady "od kolébky do hrobu".

A.cz: Jak z tohoto srovnání vychází jaderná energie?
Příznivě. Problém, který máme v jaderné energetice, je čas. Trvá dlouho než získáte povolení a než elektrárnu postavíte. Když začnete stavět dnes, elektřinu budete mít v roce 2016. Není mnoho zemí, které si mohou dovolit čekat tak dlouho. Problém s nahrazováním zdrojů řeší například Británie, Německo, Lotyšsko... Česko zatím trochu času má.

A.cz: Pár let...
Ano. Ale jsou to velmi dlouhodobá rozhodnutí, a pokud je budete odkládat, čas rychle uteče. A čím později se rozhodnete, tím méně řešení budete mít na výběr. Otázkou v energetice také je, jak nastavit politiku, aby firmy investovaly do správné technologie a vyplatilo se jim to. Není dobré, když vláda rozhoduje o každé jednotlivé elektrárně.

 

Právě se děje

Další zprávy