Neobvyklý pohled na překvapivou Holmesovu kometu

red
5. 12. 2007 14:45
Astronomickým snímkem měsíce je obraz jejího spektra
Spektrum Holmesovy komety.
Spektrum Holmesovy komety. | Foto: Jaroslav Jašek

Praha - Vesmírný snímek měsíce listopadu je tentokrát poněkud netypický. Místo nějakého zajímavého nebeského úkazu je na něm něco, o čem nezasvěcený člověk na první pohled ani nedokáže říct, co by to vlastně mohlo být.

Prozraďme: je to spektrum Holmesovy komety.

Snímek zaujal porotu z České astronomické společnosti, která rozhodovala o listopadovém vítězi své soutěže Astronomická fotografie měsíce. Jiný, tentokrát přímý snímek této komety ostatně vyhrál i říjnové kolo soutěže (podívějte se ZDE).

Autor vítězného snímku Jaroslav Jašek z Brna vsunul fotonům přicházejícím od Holmesovy komety na čip fotoaparátu malou překážku: štěrbinu a mřížku vlastnoručně vyrobeného spektrografu. Na snímku pak díky tomu zachytil spektrum této pozoruhodné komety, která se náhle a zcela neobvykle rozzářila na obloze a dodnes ji krášlí.

Holmesova kometa. Jasnější jádro je obklopeno obalem z prachových částic a plynů (komou). Ohon této komety není vidět.
Holmesova kometa. Jasnější jádro je obklopeno obalem z prachových částic a plynů (komou). Ohon této komety není vidět. | Foto: spaceweather.com
O Holmesově kometě podrobněji čtěte:
V souhvězdí Persea se rozzářila výrazná kometa. Příčiny hvězdáři jenom odhadují

Kromě vlastního spektra komety (v podobě difúzního horizontálního pruhu s jemnými spektrálními čarami) se do snímku zobrazilo i výrazné a jasné spektrum hvězdy Mirfak (alfa Persea), kterou kometa v ten čas na obloze míjela. Vertikální difúzní pruhy pak představují spektrum brněnského pouličního osvětlení.

Jakou informaci nám takový snímek přináší?

"Každá spektrální čára prozrazuje přítomnost nějakého chemického prvku. A nejen to. Ať již tmavé absorpční nebo jasné emisní čáry nás svým profilem, intenzitou i polohou ve spektru informují o teplotě, hustotě i rychlostech v místech, kam nemůžeme připojit žádný teploměr, hustoměr, ani žádný tachograf. Dozvídáme se tak velmi mnoho o poměrech, které panují v tak bizarním útvaru jako je kometa," vysvětluje člen poroty Marcel Bělík.

Snímek patrně nerozřeší všechny záhady kupící se kolem špinavých ledových koulí, které v době jejich největší slávy honosně nazýváme komety, avšak možná on a mnoho jemu podobných přinesou potřebné střípky do mozaiky odpovědí, zda jsou komety opravdu zodpovědné za všechnu vodu, která je dnes na Zemi, nebo snad dokonce zda jsou zodpovědné i za zanesení zárodků života z hlubin vesmíru na úrodnou planetu Zemi.

 

Galaxie M 31, která se chystá spojit s Mléčnou dráhou. Za pár miliard let.
Galaxie M 31, která se chystá spojit s Mléčnou dráhou. Za pár miliard let. | Foto: Martin Myslivec

Vítězné snímky z minulých měsíců můžete vidět ZDE.

Česká astronomická fotografie měsíce - logo.
Česká astronomická fotografie měsíce - logo. | Foto: Česká astronomická společnost
Více se o soutěži Česká astronomická fotografie měsíce dozvíte ZDE.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy