Moravian wines awarded in prestigious US competition

Tomáš Fránek
16. 7. 2008 16:30
Moravian product successful in European competitions too
Wine cellars of Moravia conquered the USA
Wine cellars of Moravia conquered the USA | Foto: NBV

Brno - Wines from the Moravian region received top recognition in one of the most renowned wine competitions in the USA - the San Francisco International Wine Competition.

Moravian vintners were awarded two silver medals and twelve bronze medals in a competition that is considered to be the gate to the US wine market. 

Entries from 1,150 wineries and 21 countries competed in this year's competition and the awards given to the Czech red wines came as a bit of a surprise.

Read more: Experts choose the best Czech wines for 2008

Red wines succeeded too

Petr Skoupil from Velké Bílovice who won five awards, as well as the prestigious Best of Nation award, was the most successful Czech wine-maker.

Wines from Valtice and Lechovice received several awards too.  

Read more: Great wine swindle: hefty fines, main culprit unknown

This comesafter a number of successes for Czech wine-makers this year. They earned recognition and won six gold medals and eleven silver medals in the Concours Mondial de Bruxelles, a competition that took place in Bordeaux, France.

Read more: Roll out the barrels! Moravian Beaujolais is here

A major wine exhibition, Vinalies Internationales, in Paris presented Czech products as well.

And it was in the French capital that the Czech Republic placed sixth, beating wine superpowers such as Australia and Chile.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy