O ceně rozhodla porota z České astronomické společnosti. Práci měla obtížnou, protože v únoru se sešla spousta zajímavých soutěžních snímků.
Nakonec tedy vyhrála fotografie mlhoviny NGC 2264 v souhvězdí Jednorožce, kterou kousek od Hradce Králové pořídil Zdeněk Bardon z Rasošek u Jaroměře.
Hvězdokupa spojená s mlhovinou obklopující hvězdu S Mon v souhvězdí Jednorožce je vyplněna zářícím plynem a temnými prachovými mračny. Zářivá smršť fotonů a horkých plynů vyvrhovaných mladými hvězdami v této oblasti způsobuje pozorovanou překrásnou směsici tvarů.
Pro astronomy je asi nejznámější částí kuželovitý útvar v levé části snímku. Ten obsahuje velké množství temného prachu, který zastiňuje světlo objektů ležících za ním. Velkou neznámou je však zatím stále jeho pravidelný tvar. Jedna z teorií předpokládá, že kuželovitý útvar je formován tokem částic z energetického zdroje ležícího v rodišti hvězdy či hvězd na jeho vrcholu.
Autor snímku zvolil netradiční pohled na tuto pestrou směsici prachu, plynu a hvězd, když pro získání jejího portrétu využil kombinaci několika filtrů. Jejich použití umožnilo zvýšit kontrast jednotlivých částí mlhoviny podle typu záření, které z ní vychází a zároveň pomohlo snížit jas oblohy přezářené nedaleko ležícím městem. Neotřelý až mystický pohled je zvýrazněn nepravými barvami, právě jako důsledek působení filtrů.
Jejich použití však přináší fotografovi jednu potíž. I přes použití citlivého snímače CCD kamery se díky úzkopásmové propustnosti filtrů prodlužují výrazně expoziční doby. I zmíněný snímek se místo obvyklých pěti či deseti minut potřebných k důkladnému naexponování vzpíral celé čtyři hodiny.
Jiné snímky Zdeňka Bardoně naleznete ZDE.
Vítězné fotografie z předchozích měsíců si pak můžete prohlédnout ZDE.