Měsíc zastoupil cestu slunečním paprskům. Podívejte se

Josef Tuček, jet
1. 8. 2008 13:10
Částečné zatmění Slunce se dalo pozorovat i v Česku
Zatmění Slunce viděné z jižních Čech.
Zatmění Slunce viděné z jižních Čech. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Hodinu a půl bylo možné nad Českem pozorovat částečné zatmění Slunce, které pozorovatelům ze Země zastínil Měsíc. Největší část slunečního kotouče, 24 procent, byla překryta čtvrt hodiny před polednem.

Web České astronomické společnosti s aktuálními informacemi o zatmění a s prokliky na přímé přenosy po internetu byl kvůli velkému zájmu návštěvníků přetížen a na chvíli zkolaboval. Postupně však na něm budete moci najít fotografie a videozáznamy.

Zatmění Slunce.
Zatmění Slunce. | Foto: Reuters
Záběry z českého území, ale také ze světa najdete na webu České astronomické společnosti zde.

Článek pokračuje pod infografikou.

Sluneční částice ovlivňují člověka

Zatímco z českého území bylo zatmění vidět jenom jako částečné, z pásu, který prochází například Sibiří, Mongolskem nebo Čínou, se dalo pozorovat jako úplné. To znamená, že Měsíc překryl celý sluneční kotouč a přesahovala jej pouze sluneční koróna, tedy nejvyšší část sluneční atmosféry.

Právě ta vědce eminentně zajímá.

Úplné zatmění Slunce 1. srpna 2008, fotografované v Číně. Nad tělesem Měsíce, které překrývá zářící Slunce, je vidět koróna - nejvyšší část sluneční atmosféry.
Úplné zatmění Slunce 1. srpna 2008, fotografované v Číně. Nad tělesem Měsíce, které překrývá zářící Slunce, je vidět koróna - nejvyšší část sluneční atmosféry. | Foto: Reuters

Koróna je tvořena plazmatem. Zde má svůj počátek i takzvaný sluneční vítr, tedy tok subatomárních částic, které odlétají od Slunce do vesmíru. Při vyšší sluneční aktivitě mohou rušit pozemské rádiové a televizní vysílání, a také poškodit elektronické přístroje, zejména na družicích, výjimečně i na Zemi.

Zdá se, že sluneční aktivita ovlivňuje také chování zvířat i lidí. Možným vysvětlením je fakt, že tekutiny uvnitř živého organismu jsou vlastně roztokem iontů, které mohou být elektricky nabitými částicemi ze Slunce narušeny. Vědci se domnívají, že existuje vztah mezi děním na Slunci a některými srdečními, mozkovými a také psychickými potížemi. Aby se tedy o dění na Slunci a pak i o jeho pozemských souvislostech dozvěděli co nejvíc, usilovně sluneční korónu zkoumají.

Současné dalekohledy umístěné vysoko v horách nebo přímo na kosmických družicích umožňují zář Slunce odclonit lépe, než to dokázali hvězdáři v minulosti. Přesto jsou údaje získané při zatmění Slunce pro vědce stále důležité.

Čtěte také:

Proč se Slunce zatmívá
Matematici z Brna putují za zatměním Slunce

Podívejte se i na
nejkrásnější snímky vesmíru

 

Právě se děje

Další zprávy