Měsíc se začal skrývat do zemského stínu ve 22:30. Zcela se v něm schoval ve 23:44. V neděli v 00:58 z něj opět začal vystupovat. Úplné zatmění tak trvalo nezvykle dlouhou dobu - více než hodinu.
Jev se odehrál vysoko nad jižním obzorem a v případě, že nebylo zataženo, byl dobře pozorovatelný i prostým okem.
Například hvězdárna v Ondřejově ovšem v tuto dobu zdarma zpřístupnila své dalekohledy návštěvníkům i bez předchozí domluvy. V nich bylo možné pozorovat, jak se stín Země posouvá po měsíčním povrchu a pohlcuje do sebe jeho krátery a další útvary.
Pracovníci hvězdárny dopředu připomínali, že na pozorování zatmění Měsíce sice nemusí být zcela jasno, ale pokud se obloha úplně zatáhne nebo bude pršet, nikdo astronomický úkaz neuvidí.
Ve stínu zčervená
"Ani při úplném zatmění Měsíc z oblohy úplně nezmizí. I když se bude nacházet v zemském stínu, bude slabě viditelný. Osvětlí jej sluneční paprsky, které se v zemské atmosféře lámou, a dostanou se tak i do zemského stínu," popisuje Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
"I za úplného zatmění se proto dají dalekohledem na Měsíci pozorovat obrysy měsíčních moří a některé zvlášť jasné krátery," dodává.
A protože se v zemské atmosféře nejmíň rozptyluje červené světlo, získá Měsíc načervenalou barvu.