Montreal - Přednosti mateřského mléka před umělým jsou potvrzeny nejedním výzkumem. Nejnovější studie vědců z kanadské McGillovy univerzity se snažila zjistit, zda má konzumace mateřského mléka vliv na inteligenci. Informoval o tom server BBC.
Vědci zkoumali téměř čtrnáct tisíc dětí ve věku šesti let. Ty, které vyrůstaly na mateřském mléce, skončily s prokazatelně lepšími výsledky. Do hry však kromě stravy vstupují i další faktory.
Ukázalo se, že ženy, které jsou materiálně dobře zajištěné, kojí častěji. Zároveň je potřeba zhodnotit rodinné a sociální zázemí, které vývoj dětí ovlivňuje.
Studie se proto pokouší s těmito faktory vyrovnat. Zaměřila se na děti narozené v běloruských nemocnicích, z nichž některé vyrůstaly na mateřském mléce. A dospěla k zajímavým výsledkům.
Děti, kterým se dostávalo výhradně mateřského mléka během prvních tří měsíců života, přičemž tato forma krmení se u některých protáhla až na rok, získaly v testu inteligence v průměru o 5,9 bodů lepší výsledky. Práci při výuce čtení a psaní si s těmito dětmi pochvalovali i dotazovaní učitelé, uvádí server.
Může za to chemie, nebo dotek?
"Zdá se, že dlouhodobý příjem výhradně mateřského mléka napomáhá vývoji poznávacích schopností dětí. Zatím však není jasné, jestli je příčinou nějaká z chemických složek mateřského mléka, nebo samotný akt kojení, který dítě fyzicky i psychicky ovlivňuje," říká vedoucí výzkumu profesor Michael Kramer.
Autoři studie se domnívají, že rozvoji inteligence pomáhají některé mastné kyseliny, které mléko obsahuje. Vedle toho tvrdí, že emocionální a fyzická složka samotného kojení může vést k trvalým změnám vývoje mozku. Kojení podle vědců zároveň posiluje slovní kontakt mezi matkou a dítětem.
Podle doporučení Světové zdravotnické organizace je ideální, pokud dítě dostává do šestého měsíce života výhradně mateřské mléko. Jako doplněk stravy je podle zdravotníků kojení vhodné dalších půl roku i déle.