Pokud se naplní pochmurné předpovědi o změnách podnebí, musejí se lidé podle badatelů na některé tyto scénáře do budoucna připravit. Některé životní prostory se změní a celé ekosystémy by mohly ztratit rovnováhu, napsala agentura DPA.
Centimetr po centimetru kvůli tání ledu stoupá mořská hladina u pobřeží po celé zeměkouli. S pokračujícími teplotními výkyvy v důsledku změny klimatu.
"Do Severního moře se stěhují a usazují v něm nové druhy, dosud přítomné ryby se stahují na sever. Na zemi se mění chování stěhovavých ptáků, palmy na zahradě rostou lépe," říká německý odborník na mořské prostředí Thomas Klenke.
Stoupání mořské hladiny, vyšší vlny, více srážek v pozadí a častější období extrémních veder jako nyní jsou scénáře, které se mohou v budoucnu naplnit.
Stromy na jižním pólu
"S přípravou na změny klimatu bychom měli začít už teď, abychom našim dětem a vnoučatům nezanechali jen teplejší podnebí, ale i lepší rostliny, aby se tak mohly vypořádat s důsledky," říká Klenke.
Nejen na rovinatých pobřežích, ale také v horských masivech a na pólech jsou patrné následky globálního oteplování, říkají vědci. Podle analýzy univerzity v Curychu by Alpy mohly být ke konci tohoto století téměř bez ledu.
Na jižním pólu, kde v současné době vládne nejdrsnější klima na zemi, by v důsledku oteplení mohly podle odhadů badatelů za 100 až 200 let opět růst stromy.
Oteplení jižního pólu má význam pro celý svět: v antarktickém ledu je uložena většina sladké vody Země.
Změny klimatu v Česku
Na změnu trendu klimatu podle klimatologů ukazuje i letošní horké léto. Obecným trendem letního počasí v Česku bude teplejší klima.
Ke změnám klimatu docházelo i v minulosti. Letošní teplé léto není novinkou.
Klimatolog Jan Pretel z Českého hydrometeorologického ústavu uvedl, že letošní vysoké teploty nejsou z hlediska absolutních teplot rekordní. Rekordní je doba trvání veder. Zatímco v horkých létech roků 1988, 1994, 1998, 2000, 2003 a 2005 horké období trvalo jeden až dva týdny, letošní vedra trvají už šestý týden.
Příští léto může být zase deštivé. Podle Pretela obecný trend průměrného letního počasí bude teplejší než dosud, neznamená to ale, že každý další rok bude stejně horký. Příští rok může být léto například deštivé a chladné.