Klaus: I will not block return of Čunek to cabinet

Aktuálně.cz national news reporters
10. 3. 2008 15:00
President Klaus will let PM Topolánek to decide
I object but I appoint, says president Václav Klaus
I object but I appoint, says president Václav Klaus | Foto: Ludvík Hradilek

Prague - President Václav Klaus started his first day of his second tenure with Czech public TV. In a morning show called Dobré ráno (Good morning) Klaus said he would not block re-admission of the head of Christian Democrats Jiří Čunek to the cabinet.

"Should I decide to block Mr. Čunek´s comeback, it would not be going against Mr. Čunek but actually against the Prime Minister Topolánek," said Klaus who said it was up to PM to handle the issue and its consequences.

President Klaus also pointed out that he had appointed people in the past that he was opposed to.

In/famous cases

One of the most medialized cases of Klaus´s disagreements was when Klaus strongly objected to appointing now Minister of Foreign Affairs Karel Schwarzenberg who was nominated by the Green Party. President Klaus eventually apologised and admitted his reaction was rather hasty.

President Klaus was not in favor of appointing Minister of Education Ondřej Liška either, having commented on his young age (30) and lack of experience.

Klaus´s refusal to offer a symbolic glass of champagne to former Minister of Health David Rath (Social Democrats) was the most telling demonstration of his objections to then newly appointed minister.

On the day of presidential election, PM Mirek Topolánek promised to Mr. Čunek he would take him back. But Topolánek stressed it would require the Christian Democrats and the Greens ironing out their differences on Mr. Čunek´s return to the cabinet.

Greens´ opposition to Čunek

The Greens, strongly opposed to Mr. Čunek´s return, find some of his remarks on the Roma community in poor taste.

Should  the ex-Minister of Local Development return to the cabinet, the Greens, including Foreign Affairs Minister Karel Schwarzenberg, would resign, they warned, which would most likely result in the fall of the government.

Jiří Čunek resigned in November last year, being accused of several corruption scandals. Mr Schwarzenberg made it clear he is not ready to sit at the same table with someone who cannot prove his innocence in the corruption allegations.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy