Klaus: Central planning won't tackle crisis

CzechNews
23. 10. 2008 11:00
Czech president says EU plans for "new capitalism" smell of "old socialism"
Václav Klaus maintains that the current crisis is "nothing unusual".
Václav Klaus maintains that the current crisis is "nothing unusual". | Foto: Ludvík Hradilek

Prague - In a letter published on Tuesday by the daily Mladá fronta Dnes, Czech President Václav Klaus says that the global financial crisis did not result from insufficient market regulation, but, on the contrary, from excessive government interventions and increasing public spending.

According to Klaus, there is a risk that the rescue packages proposed by some governments will turn the European banking system into a partially state-owned and centrally regulated sector.

"What is now happening in the financial markets after long years of exceptionally solid economic growth around the world is nothing unusual. After years of growth there must necessarily be a decrease at some point," the president wrote.

He rejected that the pending recession can be "prevented by some sort of a global economy management", likening such ideas to the communist-era central planning.

Klaus argues that previous interventions by the American and European regulators encouraged financial institutions to invest in high-risk activities on unregulated markets and to cover those risks through very complicated financial products and techniques.

The president opines that "the European politicians have used the current financial shocks to abandon the Maastricht criteria (which I am not defending at all as I find them too soft)", adding that this has removed existing restrictions on "irresponsible increases in public spending and a resulting growth of governmental debt".

Klaus concludes that the EU plans to better regulate the financial markets and reform the International Monetary Fund will not lead to a "new capitalism", as termed by French President Nicolas Sarkozy, but will represent a return to an "old socialism".

 

Právě se děje

před 29 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 36 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Koruna zpevnila pod 26 korun za euro, silnější byla naposledy před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 korun za euro, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 korun za euro, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy