Klaus: Central planning won't tackle crisis

CzechNews
23. 10. 2008 11:00
Czech president says EU plans for "new capitalism" smell of "old socialism"
Václav Klaus maintains that the current crisis is "nothing unusual".
Václav Klaus maintains that the current crisis is "nothing unusual". | Foto: Ludvík Hradilek

Prague - In a letter published on Tuesday by the daily Mladá fronta Dnes, Czech President Václav Klaus says that the global financial crisis did not result from insufficient market regulation, but, on the contrary, from excessive government interventions and increasing public spending.

According to Klaus, there is a risk that the rescue packages proposed by some governments will turn the European banking system into a partially state-owned and centrally regulated sector.

"What is now happening in the financial markets after long years of exceptionally solid economic growth around the world is nothing unusual. After years of growth there must necessarily be a decrease at some point," the president wrote.

He rejected that the pending recession can be "prevented by some sort of a global economy management", likening such ideas to the communist-era central planning.

Klaus argues that previous interventions by the American and European regulators encouraged financial institutions to invest in high-risk activities on unregulated markets and to cover those risks through very complicated financial products and techniques.

The president opines that "the European politicians have used the current financial shocks to abandon the Maastricht criteria (which I am not defending at all as I find them too soft)", adding that this has removed existing restrictions on "irresponsible increases in public spending and a resulting growth of governmental debt".

Klaus concludes that the EU plans to better regulate the financial markets and reform the International Monetary Fund will not lead to a "new capitalism", as termed by French President Nicolas Sarkozy, but will represent a return to an "old socialism".

 

Právě se děje

před 3 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy