Klaus: Central planning won't tackle crisis

CzechNews
23. 10. 2008 11:00
Czech president says EU plans for "new capitalism" smell of "old socialism"
Václav Klaus maintains that the current crisis is "nothing unusual".
Václav Klaus maintains that the current crisis is "nothing unusual". | Foto: Ludvík Hradilek

Prague - In a letter published on Tuesday by the daily Mladá fronta Dnes, Czech President Václav Klaus says that the global financial crisis did not result from insufficient market regulation, but, on the contrary, from excessive government interventions and increasing public spending.

According to Klaus, there is a risk that the rescue packages proposed by some governments will turn the European banking system into a partially state-owned and centrally regulated sector.

"What is now happening in the financial markets after long years of exceptionally solid economic growth around the world is nothing unusual. After years of growth there must necessarily be a decrease at some point," the president wrote.

He rejected that the pending recession can be "prevented by some sort of a global economy management", likening such ideas to the communist-era central planning.

Klaus argues that previous interventions by the American and European regulators encouraged financial institutions to invest in high-risk activities on unregulated markets and to cover those risks through very complicated financial products and techniques.

The president opines that "the European politicians have used the current financial shocks to abandon the Maastricht criteria (which I am not defending at all as I find them too soft)", adding that this has removed existing restrictions on "irresponsible increases in public spending and a resulting growth of governmental debt".

Klaus concludes that the EU plans to better regulate the financial markets and reform the International Monetary Fund will not lead to a "new capitalism", as termed by French President Nicolas Sarkozy, but will represent a return to an "old socialism".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 26 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy