Jidáš byl nevinný, říká objevený rukopis

Redakce ZAH, čtk
7. 4. 2006 0:01
Washington - Nově objevený rukopis Jidášovo evangelium - staré zhruba 1700 let - možná přinese nový pohled na vztah mezi Ježíšem a Jidášem.

Pod titulkem Byl Jidáš nevinný? to uvedla americká odborná společnost National Geographic Society.

Dokument naznačuje, že Jidáš, který Ježíše podle Nového zákona zradil, nemusel být tím "zlým". Při vydání Ježíše Římanům jednal na žádost samotného Ježíše, aby mu jako božímu synovi pomohl zbavit se svého pozemského těla.

Autor evangelia dokonce označuje Jidáše za jediného, který rozuměl skutečnému významu Ježíšova učení.

Rukopis na papyru byl napsán v koptštině kolem roku 300 našeho letopočtu a je kopií jistého dřívějšího řeckého rukopisu. Byl nalezen v egyptské poušti v 70. letech. "Po ověření jeho autenticity byl přeložen," upřesnil Terry Garcia z National Geographic Society.

"Nechť začne živá diskuse o významu tohoto fascinujícího starého textu," prohlásil předseda Katolické teologické unie v Chicagu Donald Senior, který pochybuje, že nové svědectví může konkurovat Novému zákonu.

Připustil nicméně, že názory na obsah a dopad Jidášova svědectví se budou různit.

"Text především ukazuje, jak různá byla přesvědčení za ranného křesťanství," poznamenal Marvin Meyer, odborník na Bibli z Chapmanovy univerzity v kalifornském městě Orange.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy