Jidáš byl nevinný, říká objevený rukopis

Redakce ZAH, čtk
7. 4. 2006 0:01
Washington - Nově objevený rukopis Jidášovo evangelium - staré zhruba 1700 let - možná přinese nový pohled na vztah mezi Ježíšem a Jidášem.

Pod titulkem Byl Jidáš nevinný? to uvedla americká odborná společnost National Geographic Society.

Dokument naznačuje, že Jidáš, který Ježíše podle Nového zákona zradil, nemusel být tím "zlým". Při vydání Ježíše Římanům jednal na žádost samotného Ježíše, aby mu jako božímu synovi pomohl zbavit se svého pozemského těla.

Autor evangelia dokonce označuje Jidáše za jediného, který rozuměl skutečnému významu Ježíšova učení.

Rukopis na papyru byl napsán v koptštině kolem roku 300 našeho letopočtu a je kopií jistého dřívějšího řeckého rukopisu. Byl nalezen v egyptské poušti v 70. letech. "Po ověření jeho autenticity byl přeložen," upřesnil Terry Garcia z National Geographic Society.

"Nechť začne živá diskuse o významu tohoto fascinujícího starého textu," prohlásil předseda Katolické teologické unie v Chicagu Donald Senior, který pochybuje, že nové svědectví může konkurovat Novému zákonu.

Připustil nicméně, že názory na obsah a dopad Jidášova svědectví se budou různit.

"Text především ukazuje, jak různá byla přesvědčení za ranného křesťanství," poznamenal Marvin Meyer, odborník na Bibli z Chapmanovy univerzity v kalifornském městě Orange.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy