Jaké bakterie jsou v mléku? Český přístroj to určí

Josef Tuček
10. 3. 2009 20:00
Technika z Akademie věd se uplatní v projektu EU
Pokusné zařízení pro nalezení bakterií v mléku. Mobilni telefon je přiložen pro srovnání velikosti.
Pokusné zařízení pro nalezení bakterií v mléku. Mobilni telefon je přiložen pro srovnání velikosti. | Foto: Josef Tuček

Praha - Přístroj, který zjistí nebezpečné bakterie v mléku, ale také třeba v krvi a dalších tekutinách, vyvíjejí za podpory peněz z Evropské unie vědci z České republiky a dalších zemí.

Prototyp zařízení o velikosti krabice od dětských bot představili řešitelé projektu v Praze novinářům. Jejich současná představa je taková, že aparatura bude analyzovat mléko od nemocných krav trpících zánětem vemene (mastitidou). Během jediného dne zařízení stanoví, která z možných bakterií zánět způsobila, takže bude možné proti ní nasadit vhodná antibiotika. Nyní trvá analýza několik dnů, protože je nutné bakterie nejdříve kultivovat, aby se pomnožily, a pak teprve je možné je rozpoznat.

"Polovina krav v Británii má někdy mastitidu, a v ostatních evropských zemích je to podobné. U každé nemocné dojnice to představuje 150 až 200 liber (4500 až 6000 korun), což jsou náklady na léčení a také ztráta na produkci mléka, či za vyřazení dojnice ze stáda," řekl Tim Brigstocke z Asociace britských zemědělců produkujících mléko.

"Možné finanční úspory díky našemu projektu by mohly být enormní," dodal Joao Encarnacao z Katalánského výzkumného ústavu.

Bez nároků na ošetřovatele

Nový přístroj pomůže ji rychleji léčit.
Nový přístroj pomůže ji rychleji léčit. | Foto: Reuters

Čtyřletý evropský projekt, nazvaný PATHOMILK, který koncem letošního roku skončí, zkoumal několik cest, jak nebezpečné mikroorganismy v mléku rozpoznat. Dvaadvacet zúčastněných institucí a firem ze Španělska, Itálie, Portugalska, Británie, Kypru, Maďarska, Slovenska a Česka nakonec usoudilo, že nejslibněji vypadá postup navržený Ústavem fotoniky a elektroniky Akademie věd v Praze, a na jeho využití tedy nyní pracují.

"Vzorek mléka se nejdříve upraví za pomoci chemikálií a také tlaku a protřepávání," popisuje docent Jiří Homola z ústavu fotoniky. Rozlámaná DNA bakterií se přichytí na dodané látky na povrchu. Pak na ně přístroj svítí světlem blízkým laserovému (ze superluminiscenční diody) a podle indexu lomu odraženého světla zařízení pozná, od jaké sekvence DNA se světlo odráželo, neboli jaké bakterie v mléku jsou.

"Naše představa je taková, že bychom měli přístroj dotáhnout do podoby, kdy ošetřovatel dobytka nemusí při analýze dělat žádnou složitou činnost - prostě do přístroje vloží vzorek mléka, a zařízení samo udělá všechno potřebné a oznámí výsledek," popisuje docent Homola.

Teprve budoucnost ukáže

Do té doby je ovšem ještě daleko. Jestli se vyvíjený biosenzor skutečně bude zemědělcům a veterinářům hodit, se v praxi ukáže teprve v příštích letech.

Jeho autoři však doufají, že princip zařízení půjde uplatnit nejen při analýze bakterií v mléku, ale také třeba i při hledání nebezpečných mikroorganismů v krvi zvířat i při diagnostice onemocnění lidí.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy