Southampton - Přelomové přídavné zařízení, fungující na bázi ultrazvuku, umožňuje výrazně zvýšit čistící schopnost vody. Dokáže pracovat se studenou vodou, bez jakýchkoliv chemikálií a spotřebuje přitom přibližně tolik elektřiny co žárovka.
Zmíněné ultrazvukové zařízení spotřebuje oproti odpovídajícímu tlakovému čističi asi desetkrát méně vody a elektrické energie (kolem dvou litrů vody při příkonu menším než 200 W).
Kromě toho produkuje méně odpadní vody, aerosolů (malých kapének vody, které se dostávají do vzduchu, i s potenciální kontaminací) a vzhledem k tomu, že je schopné využít i studenou vodu, šetří i energii.
Tato tryska produkuje kromě ultrazvuku bublinky, které fungují jako jakési kartáče. Kombinace těchto dvou způsobů umožňuje přizpůsobit zařízení různým velikostem a typům čištěných předmětů.
Potenciálu objevu profesora Tima Leightona a doktora Petera Birkina z University of Southampton si už všiml průmysl; nebude tedy zřejmě dlouho trvat, než se zařízení začne používat v potravinářském průmyslu, nemocnicích či v domácnostech.
Oba vědci obdrželi od Královské společnosti ocenění Brian Mercer Award for Innovation 2011.
Enormní cena za čistotu
V současnosti totiž společnost, zejména pak západní, vynakládá ohromné množství prostředků, energie a vody na čištění. Pro ilustraci - například k získání jedné tuny čisté ovčí vlny se spotřebuje asi sto tun (přibližně sto tisíc litrů) vody.
Úprava jednoho kubického metru vody použité pro čištění v jaderném průmyslu vychází na deset tisíc liber (necelých 300 tisíc korun).