Jak jsme připraveni na plynovou krizi

Jak jsme připraveni na plynovou krizi
Zásobník Haje je jediný v Čechách. Je strategicky důležitý pro vyrovnávání tlaku plynu pro Prahu
Model zásobníku. Kilometr pod zemí je vyraženo 450 kilometrů tunelů velikosti pražského metra. Po natlakování se dolů člověk nedostane minimální tlak v zásobníku je 40 atmosfér
Kilometr pod zemí je tlak 85 atmosfér. Zásobník je plný ze 60%
Tudy do zásobníku přitéká plyn. Ježková komora neslouží k chovu hmyzožravců. V případě potřeby je možné plynovod otevřít a vyčistit pomocí mechanického ježka.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
4. 12. 2009 12:00

Ročenka 2009 - Loňskou plynovou krizi zvládlo Česko dobře. Po Slovensku má druhou největší zásobu plynu na obyvatele v Evropě. Bojkotu obchodních partnerů z východu je schopno čelit několik týdnů.

Jsou však obce, které se uzavření plynovodu nebojí. Sami si plyn vyrábí.

Podívejte se sami.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy