Archiv: Islámský stát (IS)

Francie znovu vysílá letadlovou loď do bojů proti Islámskému státu

Francie do konce měsíce vyšle do východního Středomoří svou letadlovou loď Charles de Gaulle, která odtud bude několik týdnů podporovat mezinárodní koalici bojující proti teroristické síti Islámský stát (IS).

Při novoročním projevu před vojáky na letecké základně nedaleko Orléans to ve čtvrtek oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron. Do bojů proti IS bude francouzská letadlová loď nasazena už poněkolikáté.

Šéf Elysejského paláce neuvedl, kdy přesně se obří plavidlo a jeho bojová skupina opět zapojí do příslušné francouzské operace nazvané Chammal. "Letecko-námořní skupina bude operaci Chammal podporovat od ledna do dubna, načež zamíří do Atlantiku a do Severního moře," citovala Macrona agentura AFP.

Zdroj: ČTK

Soud v Bosně poslal na čtyři roky do vězení bojovníka IS

Soud v Bosně v pátek poslal na čtyři roky do vězení muže, který bojoval v řadách takzvaného Islámského státu (IS) v Sýrii. Podle soudu byl čtyřiadvacetiletý Ibro Ćufurović shledán vinným z organizování teroristické skupiny a z členství v ní. Zpět do Bosny byl deportován letos v dubnu. Předtím byl asi dva roky držen ve věznici, kterou v Sýrii provozovaly kurdské milice, uvedla agentura AP.

Ćufurović, který pochází z města Velika Kladuša na severozápadě země, opustil Bosnu v roce 2014. Nejprve odešel do Turecka a odtud se dostal do Sýrie. Jeho cílem bylo připojit se k bojovníkům IS v Sýrii a v Iráku, uvedl soud. Bosenský portál Klix.ba informoval, že letos v prosinci byli ze Sýrie vyhoštěni i další členové Ćufurovičovy rodiny.

Zdroj: ČTK

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK