Hysterie kolem prasečí chřipky, kterou prožíváme dnes, totiž Ameriku už jednou zachvátila - v roce 1976.
"Vláda chtěla, aby se každý očkoval," vzpomíná pro deník LA Times dnes 48letý Warren D. Ward, který byl tehdy na střední škole.
Epidemie ale nikdy doopravdy nepropukla. Pro americkou vládu znamenala epizoda velkou ostudu.
Pamětníci říkají, že situace byla tehdy velice podobná dnešku: po několika případech chřipky zavládla v celých Spojených státech panika a lidé se začali hromadně očkovat.
Chřipka v kasárnách
Strach z velké části přiživovaly ještě živé vzpomínky na pandemii chřipky, která v letech 1918-1919 zabila na celém světě okolo 20 milionů lidí.
Šílenství propuklo v únoru 1976, kdy se v kasárnách ve Fort Dix v New Jersey objevil první případ prasečí chřipky.
Jeden branec tehdy zemřel a několik dalších onemocnělo. Chřipkový kmen byl podobný tomu z roku 1918.
Odborníci z Centra pro kontrolu nemocí okamžitě kontaktovali prezidenta Geralda Forda a kongres, aby ihned zavedli povinné očkování pro všechny Američany.
Vakcína, která zabíjí
Program za 137 milionů dolarů odstartoval v říjnu 1976, jenže se brzy zjistilo, že vakcína může zvýšit riziko nervových chorob, píší LA Times.
Během následujících 10 týdnů bylo očkováno více než 40 milionů Američanů (skoro čtvrtina tehdejší populace), kteří museli na vakcínu často vystát dlouhou frontu.
Program byl zastaven v prosinci poté, co více než 500 lidí onemocnělo Guillain-Barreovým syndromem a 25 jich zemřelo na následnou paralýzu.
Pandemie prasečí chřipky, která měla podle lékařů postihnout až 50-60 milionů lidí, ale nikdy nepropukla. Objevilo se jen zhruba 200 případů a jeden člověk zemřel.
Nepodléhat panice
Blamáž z roku 1976 by měla být pro současnou americkou vládu velkou lekcí, myslí si dnes odborníci.
Je důležité, aby úřady veřejnost otevřeně informovaly a přiznaly, co všechno o nemoci ví a neví.
"Musíme být i nadále opatrní," řekl listu doktor Richard P. Wenzel, který v roce 1976 diagnostikoval jeden z prvních případů prasečí chřipky.
Nejdůležitější je, aby lidé nepodlehli panice. "V roce 1976 o tom celá naše rodina dlouho přemýšlela. Nakonec jsme se rozhodli, že se očkovat nenecháme," říká Warren D. Ward.
A pro vakcínu prý nepůjde ani tentokrát.