Nic na tom nezměnily ani středeční naléhavé výzvy Rady bezpečnosti OSN a amerického prezidenta Baracka Obamy, aby obě bojující strany s ohledem na extrémně zranitelné bezbranné lidi v oblasti přerušily palbu.
Srílanská armáda tvrdí, že tak neučiní, dokud Tamilští tygři nebudou definitivně poraženi. Podle čerstvého prohlášení vládního mluvčího Anúši Palpity by se tak mohlo stát ještě tento týden.
"Prezident (Mahinda Radžapakse) ujistil, že v příštích 48 hodinách budou ze spárů Tamilských tygrů osvobozeny tisíce tamilských civilistů. Veškeré teritorium pod kontrolou Tygrů bude osvobozeno," cituje jeho slova agentura AFP.
Tygři jsou ale podle všeho odhodláni klást odpor do poslední chvíle. Vrchní šéf politického křídla LTTE Balasingham Nadesan odmítl složit zbraně, neboť by tím podle něj Tamilové na Srí Lance přišli o svůj jediný „ochranný štít".
Lékaři to vzdali
Na internetových stránkách Tamilnet.com, které informují o konfliktu na ostrově z pohledu tamilské menšiny, se píše, že za posledních 48 hodin přišlo v tzv. bezpečné zóně, kde se spolu s odhadovanými až 50 tisíci tamilských civilistů opevnil zbytek sil LTTE, o život 1700 civilistů a další tři tisíce utrpěly zranění.
Ať už je skutečný počet obětí jakýkoli (obě strany většinou cifry značně nafukují), zdá se být takřka jisté, že se o raněné nyní nemá kdo postarat.
Zdravotnický personál poslední fungující kliniky v obklíčené zóně totiž s ohledem na neudržitelnou bezpečnostní situaci ukončil práci a uvědomil OSN a Červený kříž, že je nucen ponechat zhruba dva tisíce lidí vyžadujících lékařskou péči jejich osudu.
Žádní jiní lékaři ani potřebný zdravotnický materiál či potravinová pomoc se však k civilistům v tuto chvíli nedostanou.
Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) se už tři dny marně snaží přirazit s pronajatou lodí k břehům, vyložit zde 25tunový náklad s humanitární pomocí a evakuovat ty nejpotřebnější do bezpečí. Vláda odmítá poskytnout organizaci bezpečnostní záruky a přerušit palbu, protože se obává, že by toho Tygři využili ve svůj prospěch.
„Náš personál je svědkem nepředstavitelné humanitární katastrofy," píše na internetových stránkách MVČK Pierre Krähenbühl z ženevského ústředí organizace. "Za současné situace jim nedokáže pomoci žádná humanitární organizace, a ti lidé jsou tak odkázáni sami na sebe."
Nový exodus
Spíše než čekat v improvizovaných krytech na pomalou smrt hladem se proto tisíce tamilských civilistů v posledních hodinách rozhodly opustit designovanou bezpečnou zónu, jejíž rozloha se v posledních týdnech smrskla na posledních několik kilometrů čtverečních, a přebrodit se deštěm střel přes laguny, které ji obklopují, za frontovou linii.
"Dva tisíce civilistů už lagunu překročily. Jsou to dlouhé zástupy lidí a (povstalci) na ně střílejí," prohlásil mluvčí srílanské armády Udaya Nanayakkara, citovaný agenturou Reuters.
Že se v oblasti zvedla nová masivní uprchlická vlna, potvrdil i představitel Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na Srí Lance Amin Awad, podle něhož může jít celkem až o šest tisíc lidí.
Srílanský provládní list Daily News mezitím informoval o tom, že armáda zahájila závěrečnou fázi své protipovstalecké ofenzívy severně od města Mullaitivu a očekává, že se 58.armádní divize postupující ze severu na jih a 59.divize mířící opačným směrem co nevidět setkají a korunují tažení proti LTTE rozprášením jejích posledních (ovšem velmi zarputilých) zbytků.