Praha - V listopadu 2005 věřil v úspěch nového zpravodajského serveru Aktuálně.cz jen málokdo.
Představa, že si skupina novinářů, kteří v té době psali do papírových novin, vydělá na živobytí psaním na web, připadala absurdní i známým publicistům a komentátorům.
Se třemi z nich jsme po pěti letech probírali jejich předpověď a také to, jak se média za tu dobu proměnila.
Jan Potůček: Nepřežijí rok 2006
"Nedokážu si představit, že by se tak velký zpravodajský portál uživil bez vydatné podpory mateřského (neinternetového) média," napsal Jan Potůček v časopise Reflex ve sloupku "Přežije Aktuálně.cz rok 2006?" z 3. listopadu 2005.
S někdejším redaktorem Reflexu a dnešním šéfredaktorem serveru Digizone Janem Potůčkem jsme se viděli v listopadu 2005 na zahajovací party Aktuálně.cz. Po pěti letech jsme se sešli v kavárně, jako za starých časů. Rozhovor jsme si ale domluvili - jak se na webové novináře sledující nové trendy sluší - přes Facebook.
A.cz: Před pěti lety jsi psal pro papírové noviny, dnes jsi na internetu. Proč ta změna?
Pro internetová média jsem psal už od roku 1999 a souběžně jsem pracoval i v papírových médiích. Z Reflexu jsem se rozhodl odejít ještě před příchodem Pavla Šafra. Už jsem nestíhal vést internetový deník, což je hrozný "záhul", a zároveň dělat reportáže pro Reflex tak, abych byl spokojený s jejich kvalitou. ČTĚTE CELÝ ROZHOVOR
Miloš Čermák: Déjà vu éry, která skončila
"Odchod kvalitních a renomovaných žurnalistů do internetové firmy je ... ne snad přímo nerozum. Spíš jen déjà vu éry, která už skončila. Je mi líto," politoval novináře, kteří šli psát pro Aktuáně.cz Miloš Čermák v Reflexu 13. října 2005.
Miloš Čermák psal o internetu jako jeden z prvních novinářů v České republice. V případě Aktuálně.cz se ale ve své předpovědi zmýlil. Na rozhovor přišel s tabletem v ruce, přesto ale přiznal, že zůstává věrný papírovým novinám - i když se z nich nedozví žádné zprávy.
A.cz: Předpověď krátké budoucnosti Aktuálně.cz vám nevyšla. Jak ji hodnotíte dnes?
Tehdy jsem si myslel, že mám pravdu, a neměl jsem ji. Předpověď osudu Aktuálně.cz dnes uvádím jako dobrý příklad toho, že jsem negativní vizionář - to, co řeknu, nakonec neplatí. Aktuálně.cz je v tomto smyslu jedním z mých nejlepších kousků. Tehdy jsem říkal, že je to nesmysl, v jednom článku jsem opovržlivě napsal, že to bude jen blog Sabiny Slonkové a že Roman Gallo (spoluzakladatel Aktuálně.cz - pozn. redakce) je šílenec. Což obojí platí, samozřejmě. Ale zmýlil jsem se a Aktuálně.cz nakonec při prodeji Centra zvýšilo hodnotu firmy určitě o desítky, ne-li stovky milionů korun. Takže to byl pokus úspěšný, dokonce i obchodně - což jsem si myslel, že bude katastrofa. Nikdy jsem totiž nezpochybňoval, že novinářsky jde o velice zajímavý projekt. Lidé, kteří do Aktuálně tehdy šli, a pracují tam dodnes, tvoří stále jednu z nejkvalitnějších redakcí v Česku. ČTĚTE CELÝ ROZHOVOR
Jaroslav Plesl: Skončí v zapomnění
"Poslední poznámka patří skupině redaktorů, kteří spolu s odvolaným šéfredaktorem Romanem Gallo opouštějí Hospodářské noviny. Ti totiž žijí v naději, že budou pro internetový portál Centrum.cz dělat nový virtuální deník. Nebudou. A když budou, skončí jako kdysi "nadějný" ředitel České televize Jakub Puchalský, který po odchodu z televize šéfoval portálu Quick, o němž asi jen málokdo ví, že pořád existuje. Internetový deník potřebuje jasný byznys plán, a ten novému projektu evidentně chybí," prohlásil nekompromisně 7. října 2005 v Lidových novinách Jaroslav Plesl.
Také rozhovor s Jaroslavem Pleslem jistým způsobem dokládá, jak technologie v uplynulých letech změnily novinařinu. Po neúspěšných pokusech o schůzku nakonec na otázky Aktuálně.cz odpověděl elektronicky, e-mailem.
A.cz: Při startu Aktuálně.cz jste předpovídal, že takový deník nemůže fungovat. Jak tuto předpověď hodnotíte s odstupem pěti let?
Myslím, že jsem se z větší části mýlil. Aktuálně si za pět let dokázalo najít své místo na trhu a značka dnes patří k etablovaným zpravodajským zdrojům. Zvlášť v poslední době, kdy se řízení redakce opět ujal Jakub Unger, hodnotím Aktuálně jako kvalitní zdroj informací. Je tu však přece jen malinké ale. Majitel Aktuálně.cz nezveřejňuje samostatné výkony tohoto projektu. Domnívám se, že z ekonomického hlediska ani po pěti letech nejde o ziskovou operaci. ČTĚTE CELÝ ROZHOVOR