Varšava - Telefonování po internetu je stále rozšířenější. Tento nový komunikační kanál nabízí zatím neprozkoumané možnosti. Vědci nyní zkoumají, jak jej využít pro přenos tajných zpráv. Informoval o tom server New Scientist.
Tomuto druhu šifrování se říká steganografie a spočívá v tom, že se mezi normálně přenášená data umístí datový paket s tajnou informací. K tomu se dají použít například obrázky.
Odesilatel například vloží tajná data do řetězce, který definuje jas a barevnost snímku. Originál to však pozmění jen velice málo, takže nezasvěcený pozorovatel nemá prakticky šanci poznat, že fotografie obsahuje tajné informace.
Po obrázcích hlas
Výzkumu nového kanálu pro tajné informace - internetového telefonování - se věnují polští vědci Wojciech Mazurczyk a Krzysztof Szczypiorski.
Jedná se v podstatě o to, že služba VoIP, díky které je internetové telefonování možné, využívá jiný protokol pro přenos dat než například emaily nebo webové stránky. U nich se používá protokol TCP, který zaručuje, že data budou doručena v tom pořadí, v jakém byla odeslána.
U internetového telefonování se používá protokol UDP, který toto nezaručuje. Některá data tak mohou dorazit v jiném pořadí, než byla odeslána, nebo mohou být odeslána dvakrát či dokonce úplně chybět. A právě to dává možnost některá data prostě nahradit šifrovanými.
Pozdržená data
Polští vědci však přišli ještě s jedním konceptem: datové pakety s tajnými informacemi úmyslně zdržet. K příjemci se dostanou, ale budou vyhodnoceny jako ztracené a už nebudou použity pro samotný hlasový přenos.
Je však potřeba přesně určit, o kolik se musí přenos zpozdit a navíc je nutné počítat s tím, že některá data se cestou skutečně ztratí. Přitom je však potřeba minimalizovat počet vložených tajných paketů, aby nedošlo k snížení kvality přenosu hlasu.
Podle Tylera Moora, odborníka na počítačovou bezpečnost z univerzity v Cambridge, je tato technologie zajímavá, má však jednu podstatnou nevýhodu: zatímco přenášená data jsou skrytá, identita obou účastníků komunikace nikoliv.
Čtěte také:
Do tří let nebudou adresy pro přihlášení k internetu
Kudy povede příští teroristický útok? Po internetu