Kudy povede příští teroristický útok? Po internetu

Jan Červenka
17. 5. 2008 20:06
Cílem zřejmě budou velké korporace
Foto: Ondřej Besperát

Londýn - Přední světoví hackeři se shodují na tom, že je jen otázkou času, kdy teroristé po internetu zaútočí například na přední obchodní řetězce. Informoval o tom server BBC.

Teroristé by mohli použít podobný postup, jaký minulý rok ochromil estonský úřad vlády a některé důležité firmy. Na londýnské konferenci InfoSecurity před tím varovali odborníci, kteří se zabývají prověřováním bezpečnostních systémů.

Hackeři vystoupili z anonymity

Letos poprvé hackeři vystoupili veřejně, zpravidla totiž zůstávají v anonymitě, neboť většina z nich podnikala či podniká své průniky do systémů ilegálně. Výjimkou jsou takzvaní hackeři v bílých kloboucích, které platí přímo firmy, aby testovali jejich systémy.

Například Gary Mc Kinnon, známý pod pseudonymem Solo, byl obviněn americkou vládou mimo jiné z napadení systémů  americké armády a námořnictva nebo, poněkud výsměšně, z útoku na Oddělení pro počítačovou obranu.

Jedním z konferujících byl Roberto Preatoni, zakladatel stránek pro sledování internetové kriminality Zone-H. Ten se nechal slyšet, že podobný útok, jaký proběhl v Estonsku, odborníci dlouho očekávali.

Dva týdny kybernetické války

Co se vlastně v Estonsku stalo? Ve dvoutýdenní „kybernetické válce" hackeři vyřadili z provozu stránky bank, vlády a politických stran pomocí takzvaného útoku DoS (denial of service). Ten zahltí server elektronickými požadavky a jeho systém se zhroutí.

Mnoho z útoků pocházelo z Ruska, estonská vláda tedy obvinila Kreml. Preatoni však řekl, že podle jeho informací z hackerské komunity v tom byl Putin nevinně. Za útokem spíš  podle něho stála hrstka individuí, která se dala náhodně dohromady.

Tažení proti supermarketům z pohodlí obýváku

"Estonsko mělo tu smůlu, že se stalo první obětí, ale naše západní společnosti a státy budou brzy čelit útokům kvůli politickým nebo náboženským důvodům. Může se to stát kdykoliv - a stane se to," řekl Preatoni BBC.

Válka po síti  vás přitom nevyjde nijak draho, bez armády můžete útočit z pohodlí vašeho domova a přitom spokojeně popíjet třeba pivo.

Steve Armstrong, britský lektor Institutu pro informační bezpečnost se domnívá, že případný útok by směřoval spíše na nadnárodní řetězce, protože jejich systémy nejsou zabezpečené tak jako vládní a tyto firmy jsou v širokém povědomí lidí. Špatná ochrana stránek by tak řetězce mohla stát obrovské ekonomické ztráty.

 

Právě se děje

Další zprávy