New York - Alan Greenspan, bývalý šéf americké centrální banky Fed, se stává šedou eminencí světových trhů. Když promluví, investoři poslouchají. A pak prodávají.
Posledním kouskem Greenspana bylo prohlášení, že čínské akcie jsou nadhodnocené a čeká je dramatický pokles.
A jeho slova okamžitě přebraly trhy v USA, Evropě i Asii. Čínské akcie poklesly a začalo se hned mluvit o zpomalení čínského ekonomického boomu.
Neudržitelný růst
Náznaky, že by Peking mohl přijmout kroky k utlumení obrovského růstu počátkem roku lehce oslabily čínské cenné papíry, přesto se tyto brzy znovu daly na cestu vzhůru.
Podle Greenspana je nynější úroveň cen akcií "neudržitelná".
Po komentářích dnes již bývalého šéfa Fed se hlavní index Šanghajské burzy v jednu chvíli propadl o 1,5 procenta a nakonec zavíral na 4151,13 bodech.
Greenspan zároveň řekl, že čínský trh vyrostl od začátku roku o padesát procent a že tento trend již déle pokračovat nemůže.
Analytikové byli přesto rozdělení v názorech na jeho komentáře. Někteří se báli okamžitého splasknutí akciové bubliny, jiní naopak tvrdili, že jeho slova byla zbytečně přehnaná.
"Čínský trh je něco, co Greenspan příliš nezná a čemu moc nerozumí," říká Čou Feng-wu, analytik firmy Orient Securities.
"Hodně průmyslníků má v Číně stále obrovský potenciál na expanzi v příštích letech a dlouhodobý výhled pro tento trh je velmi příznivý," dodává.
Drobní investoři nadšeni
Od začátku roku miliony obyčejných občanů Číny investovalo své peníze do akcií. Mnoho z nich je vzalo ze svých spořících účtů, které dávají jen mizivý úrok.
Čínská vláda se k tomuto problému staví jasně: o intervenci na podporu trhu nepřemýšlí.
Nervozita se ale po Greenspanových slovech přenesla i na další trhy. Například australský burzovní index si po slibném růstů předešlých dní pohoršil o procento.