Gore, Klausův sok, převzal Nobelovu cenu míru

Josef Tuček
10. 12. 2007 17:55
Věhlasné medaile byly předány v Oslo a ve Stockholmu

Stockholm/Oslo - Nejprestižnější vědecká, ale i politická ocenění na světě byla předána v pondělí, ve výroční den úmrtí švédského vynálezce a podnikatele Alfreda Nobela.

Ten zemřel 10. prosince 1896 na srdeční slabost. Zanechal po sobě závěť, jíž ustanovil ceny, které nesou jeho jméno.

Gore: Nejhoršímu se ještě můžeme vyhnout

V sále městské radnice v Oslo v časném odpoledni společně převzal cenu za mír předseda Mezinárodního panelu pro klimatické změny Rajendra Pachauri a bývalý americký viceprezident Al Gore. Byli oceněni za své aktivity v úsilí o zastavení či alespoň zpomalení změn klimatu.

"V historii byly změny klimatu příčinou stěhování národů a bojů o přírodní zdroje," připomněl ve svém projevu profesor Pachauri. A uvedl, že hrozící změna klimatu povede zejména k nedostatku vody v některých regionech, zejména v Africe, kde poškodí zemědělství a výrobu potravin. Když zmiňoval dopad klimatické změny na Evropu, citoval předpokládaná rostoucí sucha ve Středomoří.

Al Gore zase vyjádřil přesvědčení, že lidstvo je stále schopno vyhnout se nejhorším důsledkům změny klimatu. "Je k tomu ovšem zapotřebí, aby státy světa postupovaly společně při snižování emisí skleníkoých plynů," zdůraznil.

Posluchači v sále, včetně norské královské rodiny, odměnili jejich projevy dlouhotrvajícím potleskem ve stoje.

Už bez překvapení

V počátcích udělování ceny nebyli její nositelé předem známi a jejich jména se sdělovala až při slavnostním ceremoniálu 10. prosince.

Když ovšem do Stockholmu přijel na toto datum v roce 1901 třeba Wilhelm Conrad Röntgen, jehož přístroj vysílající neviditelné paprsky se už objevoval v každé lépe vybavené nemocnici či lékařské ordinaci, bylo pozorovatelům jasné, že nepřijel náhodou, ale pro ocenění.

Nyní tedy Nobelova nadace dodržuje pravidlo, že nositelé cen se budou oznamovat zhruba s dvouměsíčním předstihem. A každá kategorie má na oznámení laureátů svůj samostatný den, aby se pozornost médií nerozptylovala.

O tom, že se cena za mír předává v Oslo, a taky že jejího nositele vybírá norský parlament, rozhodl Alfred Nobel proto, že Norsko v té době tvořilo personální unii se Švédskem. Samostatnost získalo v roce 1905.

Všechny ostatní ceny byly předány později odpoledne v koncertní hale ve Stockholmu. Tady však své odborně zaměřené přednášky laureáti přednesli už v minulých dnech.

Koncertní sál ve Stockholmu, kde se udělují Nobelovy ceny.
Koncertní sál ve Stockholmu, kde se udělují Nobelovy ceny. | Foto: Nobel Museum

Studenti na banketu

Ocenění se skládá z medaile, diplomu a také z certifikátu potvrzujícího jeho výši. Ta letos činí deset milionů švédských korun v každé kategorii (tedy asi 27 milionů korun českých).

Po ceremoniálu následoval ve Stockholmu banket, na nějž bylo pozváno 1300 osobností ze Švédska i ze zahraničí; byli mezi nimi představitelé vědy, kultury a politiky. Nicméně 250 z těchto společensky vysoce ceněných pozvánek zůstalo rezervováno pro studenty. Možná někdo z nich za nějaké to desetiletí bude na stejném banketu i podruhé. Tentokrát mezi oceněnými...


ČTĚTE TAKÉ:

Závěť Alfreda Nobela.
Závěť Alfreda Nobela. | Foto: Nobel Foundation
Historie: Jak Nobelova cena vznikla a jak se vyvíjela
Berta von Suttnerová, nositelka Nobelovy ceny za mír z roku 1905.
Berta von Suttnerová, nositelka Nobelovy ceny za mír z roku 1905. | Foto: Wikimedia Commons
Nobelova cena a Čechy: Pojí je šest jmen
Foto: Kuratorium für die Tagungen der Nobelpreisträger in Lindau
Setkání Nobelistů se studenty: O čem přemýšlejí špičkoví vědci

 

Právě se děje

Další zprávy