Get ready for the Czech-made St. Martin's wine

Lenka Smyčková
6. 11. 2007 16:00
Local "Beaujolais Nouveau" more successful than ever
Remember well this sign (Pavel Krška, director of the National Wine Center)
Remember well this sign (Pavel Krška, director of the National Wine Center) | Foto: Aktuálně.cz

Valtice - If you wanted to taste all brands of this year's St. Martin's wine, you would have to drink at least three samples of the Czech Republic´s own version of Beaujolais Nouveau every single day now until Christmas.

Wine-tasters from the National Wine Center in the Moravian chateau Valtice selected no less than 144 brands of wine last week which will get the privilege to use the highly marktebale St. Martin's wine label this year.

This young wine preserves its outstanding qualities only until Christmas which is why it should be drunk before then.

St. Martin's wine was born out of an old tradition of serving young wine on Saint Martin's Day (November 11) to symbolically seal the contract between the farmer and his maids and helpers.

READ MORE: Roll out the barrels! Moravian Beaujolais is here

Müller-Thurgau wears the crown

Müller-Thurgau, your likeliest St. Martin´s fix
Müller-Thurgau, your likeliest St. Martin´s fix | Foto: Aktuálně.cz

Sixty-four of the selected brands are white, 26 rosé and 54 red. The undisputed ruler among the varieties is Müller-Thurgau (also known as Rivaner) with 53 different brands of that variety winning the right to use the label St. Martin with the unmistakable picture of a horse rider on a vignette.

The second most successful grape variety was Saint-Laurent with 42 different brands awarded. Both Müller-Thurgau and Saint-Laurent belong to the grape varieties with a long tradition of cultivation in the Czech Republic. 

Six thousand bottles of St. Martin's wine are making their way to the pre-Christmas wine shops, restaurants and supermarkets this year.

"Wine growers will sell twice as much of the young wine than last year. People are crazy about it," said Pavel Krška, director of the National Wine Center, not hiding his enthusiasm.

Only in its third season here, St. Martin´s label is quickly catching on. "People know this wine really well. They ask about wine tasting occasions and deliveries long time ahead," says sommelier Libor Nazarčuk.

Smart marketing trick

If the marketing strategy with TV spots and fliers works, even greater demand can be expected. Which only goes to show that more than anything else, the whole thing is a very smart marketing trick.

"The wine growers have to make their living too," admits Vilém Kraus, one of the Czech Republic´s most respected wine connoisseurs, quickly adding that it does not in any way detract from the quality of the wine.

"The label St. Martin is not awarded to every single young wine. There are rules that do not allow the selection to be too broad," says Mr. Kraus.

The wine fashion trends are said to change every 8 to 15 years. "St. Martin's wine is trendy now as well as for example ice wine. Wine trends are a normal thing there was different wine drunk in the Roman times and different wine consumed in the Middle Ages," explains Mr. Kraus.

Jumping the gun

St. Martin's wine should be drunk for the first time at 11:11 a.m. on St. Martin's Day which is November 11.

The winegrowers however do not want to wait. Some of them were able to finish the harvest three weeks ahead of time and therefore their young wine gained the expected qualities already in October.

That is why new brands are popping up on the Czech wine market as for example Moravské Božolé (phonetic transliteration of the famed French wine into Czech). 

Consumers do not want to wait till November 11 either this year it falls on a Sunday. Many people want to enjoy the wine and the festivity that comes with it rather on Saturday.

"I do not see any reason why we should drink St. Martin's wine before November 11. It should be drunk on St. Martin's Day and it should last till Christmas," demands Mr. Kraus who wants to play by the rules.

And he has one more piece of advice to the anxious upstarts: order the bottle along with a nice meal. "It is not the kind of wine to make one meditate over its quality. It is to be enjoyed because of its youth and pleasant taste."

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy