Foto: Staroměstský orloj je zpět v plné kráse. Oslavy století Československa začaly

Záběr z pátečního odhalení opraveného orloje.
Poslední kontroly před odhalením zrenovovaných středověkých astronomických hodin.
Program před staroměstskou radnicí začal v 17:45, kdy se z oken rozezněly fanfáry, orloj se pak spustil o čtvrt hodiny později.
Na opravený orloj se přišly podívat stovky lidí, část Staroměstského náměstí přímo před budovou radnice se tak zcela zaplnila.
"Orloj, tak jak jste ho dnes viděli, je nejstarší mechanický stroj na světě. To, co je za astrolábem, je nejstarší dílo lidských rukou, které se už přes 600 let pohybuje. Nic podobného na světě není," doplnil autor projektu rekonstrukce radnické věže, architekt Petr Malinský.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
28. 9. 2018 20:48
Po více než půl roce oprav byl v pátek odpoledne znovu uveden do provozu Staroměstský orloj. Jeho spuštěním započaly oslavy 100 let Československa, které vyvrcholí 28. října. Středověké astronomické hodiny se spustily přesně v šest večer. Podívat se na něj přišly stovky lidí, část Staroměstského náměstí přímo před budovou radnice se tak zcela zaplnila. První start orloje se podle České televize ale přece jenom zcela nepovedl. Při otevírání dvířek se podle strojníka zasekl řetěz, a tak zbytek apoštolů musel posouvat ručně. O hodinu později však již běželo všechno bez problémů.

Apoštolové, kteří z nových vitrážových okének na orloji vyjeli přesně v 18:00, dostali v dílnách novou povrchovou úpravu. Před demontováním byla na orloji plechová okénka ze 70. let minulého století, instalací skleněných se orloj vrací k původní podobě.

První start orloje se ale nepovedl zcela podle plánu, zjistila Česká televize ze záběrů kamery, kterou umístila do komory. Při otevírání dvířek se podle strojníka zasekl řetěz, a tak zbytek apoštolů musel posouvat ručně. O hodinu později už bylo vše bez problémů.

Ve staroměstské radnici v pátek zároveň započala výstava mapující rekonstrukci věže radnice. Veřejnosti bude přístupná od soboty. "Fotografie dokumentují pražskou, a věřím, že nejen pražskou, ale i evropskou historii," řekl na zahájení radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

"Orloj, tak jak jste ho dnes viděli, je nejstarší mechanický stroj na světě. To, co je za astrolábem, je nejstarší dílo lidských rukou, které se už přes šest set let pohybuje. Nic podobného na světě není," doplnil autor projektu rekonstrukce radnické věže, architekt Petr Malinský.

Orloj se kvůli opravám zastavil letos 8. ledna, kompletně demontován byl poprvé od poválečných let. Mechanika stroje se vrací do podoby z 60. let 19. století. Elektrický pohon z roku 1948 byl při rekonstrukci nahrazen původním mechanismem, konopnými lany navíjenými na dřevěné lanové bubny, díky nimž bude orloj poháněn tak, jak byl původně.

Oslavy vzniku Československa jsou koncipovány jako měsíční festival v ulicích. Výročí připomínají vedle výstav, koncertů, divadelních představení a happeningů také audio a videospoty v televizi, rozhlase a na internetu. 

Oslavy vyvrcholí v posledních říjnových dnech mimo jiné vojenskou přehlídkou, otevřením opraveného Národního muzea a tradičním udělováním státních vyznamenání.

 

Právě se děje

Další zprávy