Aby neničili zeleň, parkují na střeše. Vila za Prahou má zahradu a křídla jako zámek

Aby neničili zeleň, parkují na střeše. Vila za Prahou má zahradu a křídla jako zámek
Každé křídlo má také vlastní soukromou terasu, ta u jídelny je společná.
... v třetím společné prostory, jako je kuchyň, jídelna a obývací pokoj...
Obklady z drahého kamene zdobí hlavně koupelnu a její okolní vstupy.
Žít v co neužším kontaktu se zahradou si přála čtyřčlenná rodina, která si za Prahou koupila pozemek pro stavbu rodinného domu a najala si architekty ze studia Nacházel, aby jejich sen převedli v realitu. Výsledkem je křídlová moderní vila, která upomíná na staré principy barokních zámeckých sídel.
Foto: Aktuálně.cz/Nacházel Architekti
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 2. 2024 7:16
Čtyřčlenná rodina si koupila pozemek v příměstské části Prahy a najala si architekty, aby jí navrhli dům, který bude ze všech stran obklopovat zahrada. Studio Nacházel si její požadavky vzalo k srdci a zvolilo zeleň jako ústřední motiv celého projektu. Výsledkem je přízemní moderní křídlová vila, která vychází z uspořádání renesančních a barokních sídel.

Dům z roku 2021 loni získal ocenění v architektonické soutěži BigMat International Architecture Award. Porota ocenila dispoziční řešení vily a její nečekané návaznosti. Studio Nacházel se v návrhu podle svých slov inspirovalo zámeckými křídly, která se v minulosti rozprostírala směrem do zahrady.

"Jednotlivá křídla domu rozdělují pozemek na čtyři samostatné zahrady, do nichž se orientují výhledy z místností. Každá zahrada má odlišný charakter. Vstupní zahradu a tu hlavní společenskou jsme osázeli stromy a postupem času se promění v park. Soukromé zahrady jsme naopak uzavřeli a mají charakter atrií," vysvětlují Petr a Zuzana Nacházelovi.

Tvar domu z výšky připomíná rozevláté písmeno X. Každé z křídel, která dohromady propojuje dlouhá chodba, má svou jasnou funkci. V centru je hlavní schodišťová hala, která vede na střechu s technickým zázemím a garáží. Díky svažitému terénu mohli architekti navrhnout příjezdovou cestu až sem, a tím ušetřit místo pro prorůstající zeleň.

Podívejte se na to, jak může vypadat zámecká vila 21. století.

 

Právě se děje

Další zprávy