Jako první v historii.
Američan měl večer přistát v Kentu u Londýna, ale kvůli problémům na letadle přistál na letišti v Bournemouthu. V závěrečné fázi cesty měl problémy s generátorem a s příliš rychlým úbytkem paliva.
Několikrát překonal krizi
"Měli jsme opravdu velké starosti. V jednu chvíli se zdálo, že Evropy nedosáhne," řekl konstuktér Fossettova stroje Jon Karkow. Sám Fossett ještě včera z kokpitu letounu hlásil, že si dává padesátiprocentní šanci na úspěch.
Jedenašedesátiletý miliardář odstartoval s letounem nazvaným Global Flyer ve středu po poledni středoevropského času z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Dvakrát obletěl Atlantik a strávil tak ve vzduchu přibližně osmdesát hodin.
Překonal dvacet let starý rekord dvojice Dick Rutan-Jeana Yeagerová, kteří nalétali se strojem Voyager bez přerušení 40 tisíc kilometrů.
Člověk, nebo android ?
"Vždy jsem se domníval, že Steve je jen z poloviny člověk a z druhé poloviny android. Vypadá to, že jsem měl pravdu. Musíme mu nyní udělat testy DNA," žertoval majitel letecké společnosti Virgin Atlantic Airways Richard Branson, který akci sponzoruje.
Na svých internetových stránkách dobrodruh připustil, že si připravil padák, protože nad Indií zažil velké turbulence. Podle něj dokonce hrozilo zlomení křídel letounu. Často se snažil pět minut spát. Proti případnému delšímu spánku, který mohl ohrozit let, měl kabinu vybavenu zvláštním poplašným zařízením.
Sám a bez mezipřistání obletěl planetu ve svém experimentálním letadle Global Flyer již loni v březnu. Uletěl za 67 hodin asi 37 tisíc kilometrů. Zeměkouli obletěl také balónem.
Global Flyer váží celkem 11 tun, ale z více než čtyř pětin se na této hmotnosti podílí palivo. Start se musel uskutečnit v lednu nebo únoru, dokud panuje na Floridě chladnější počasí. Ve větším teple by se stroj s tak velkou zásobou paliva špatně zvedal ze země.