Fingers pointed at Topolánek after Senate debacle

CzechNews
26. 10. 2008 20:05
Premier pressed to hand over party chairmanship as opposition takes another landslide victory
Mirek Topolánek says he may step down as ODS leader.
Mirek Topolánek says he may step down as ODS leader. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Prague - A number of top officials of the senior ruling Civic Democrats (ODS) have indicated the party needs a new leader after the opposition Social Democrats (ČSSD) took another landslide victory in the second round of Senate by-elections on Saturday.

ČSSD candidates were victorious in 23 of the 27 constituencies that were choosing their senator for the next six years. This has boosted the party's presence in the 80-member upper house from 12 to 29 seats.

The ODS has lost its Senate majority and is left with 35 seats after winning only three constituencies, all of them in Prague. A Communist (KSČM) candidate has won Znojmo and the party now has three senators.

A week earlier the ČSSD defeated the ODS-led governing coalition in all 13 regional elections.

Looking for a change

"An orange socialist bomb has exploded above the Czech Republic, and the only blue place left on the map is Prague," said Pavel Bém, Prague mayor and ODS's second in charge, after the votes were counted. He said PM Mirek Topolánek should resign as ODS chairman.

Bém is seen as Topolánek's main critic inside the ODS. He and his closest ally, outgoing Central Bohemia governor and ODS deputy chairman Petr Bendl, have repeatedly indicated one of them might run against Topolánek for chairmanship at a party conference in December.

Senate speaker Přemysl Sobotka says Topolánek is responsible.
Senate speaker Přemysl Sobotka says Topolánek is responsible. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Senate speaker Přemysl Sobotka (ODS) said in an interview for Aktuálně.cz that Topolánek had the largest responsibility for the election defeat. "I think after this debacle we will have to think about a different party chairman," he said, adding that the party leadership needs a "dramatic change".

Another senior ODS official to point a finger at Topolánek was President Václav Klaus, the party's founder and honorary chairman. "These elections were a referendum about Mirek Topolánek," he told TV Prima on Sunday.

The premier himself said shortly after the results were announced that he would "have to decide whether I will run again for chairmanship at the [party] conference".

On Sunday Topolánek added he might even support the election of a new party leader provided this preserved the party's unity and helped it further its policy in cooperation with the current coalition partners.

Meanwhile, ČSSD leader Jiří Paroubek said that Topolánek's government should resign after the two election defeats and that early general elections could be held in June next year, simultaneously with the European Parliament elections.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy