Změny v platbě za elektřinu. Větší roli začne hrát jistič

Veronika Skálová Veronika Skálová
18. 4. 2015 20:00
Sedminu ceny elektřiny by domácnosti od roku 2016 měly platit podle síly jističe, o rok později dokonce více než polovinu.
Zatím se není třeba trápit tím, zda máte doma příliš silný jistič. ERÚ sestaví kalkulačky, které vám to prozradí.
Zatím se není třeba trápit tím, zda máte doma příliš silný jistič. ERÚ sestaví kalkulačky, které vám to prozradí. | Foto: Thinkstock

Praha – Úsporné žárovky, spotřebiče s nízkou spotřebou energie i důsledné zhasínání tam, kde není potřeba zrovna svítit. I když se snažíte co nejvíce snížit spotřebu elektřiny, může se stát, že za necelé dva roky vaše účty narostou. A to v případě, že máte doma, na chalupě nebo třeba v garáži silnější jistič, než reálně potřebujete.

Hodnota jističe totiž začne hrát důležitou roli v účtování regulované složky ceny elektřiny od ledna roku 2017. Už o rok dříve ovlivní kapacita jističe jednu z položek, kterou mají na fakturách všichni zákazníci energetických firem – poplatek na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Umožnila to novela energetického zákona, kterou v dubnu schválili poslanci.

Náhlého zvýšení cen elektřiny se ale zatím bát nemusíte. Současně s účtováním podle hodnoty jističe totiž bude platit pro poplatek za zelenou energii i strop ve výši 495 korun za megawatthodinu – což je přesně tolik, kolik drtivá většina domácností platí už nyní.

Jistič zatím neměňte

„Změny od roku 2016 naopak mohou přinést mírné snížení ceny elektřiny pro odběratele s nižší hodnotou jističe. Přesnou výši úspory zatím můžeme jen odhadnout, pravděpodobně však půjde o desítky korun ročně, nikoliv o stovky,“ upozorňuje energetický expert společnosti ENA Jiří Gavor.

Zatím totiž neexistují jednotlivé tarify pro různé hodnoty jističe. Ty musí do začátku příštího roku vypracovat Energetický regulační úřad ve formě zúčtovací vyhlášky. Aby ji mohl vypracovat, musí shromáždit data od všech firem, které se podílí na výrobě a distribuci elektřiny – tedy všechny na cestě od elektrárny až k elektroměru spotřebitele.

„Vzhledem k tomu, že průměrná spotřeba domácností se pohybuje mezi dvěma a třemi megawatthodinami ročně, měnit kvůli této změně jistič se rozhodně nevyplatí. Tato změna s sebou totiž nese řadu administrativních nákladů, které svou výší často přesahují celkovou úsporu,“ vysvětluje mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka.

Regulátor připraví kalkulačku

Existuje i další důvod, proč se nevyplatí výměnu jističe uspěchat. Regulační úřad totiž připravuje nejen tarify pro účtování poplatku za zelenou energii, ale také tarify na účtování ostatních regulovaných složek ceny elektřiny. Ty celkově tvoří více než polovinu konečné částky a kromě zmiňovaného příspěvku na zelenou elektřinu nebudou mít žádný strop. I proto jsou experti regulačního úřadu při nastavování těchto plateb velice opatrní.

„Když jsme změnu účtování nechali přepočítat čistě podle matematického modelu, bez ohledu na dopady, hrozilo, že některým skupinám odběratelů by cena za elektřinu výrazně vzrostla. Až o desítky procent. To by se po zavedení nového tarifního modelu stát nemělo. Plánujeme jej vytvořit a nechat projít veřejným konzultačním procesem do 1. ledna 2016,“ vysvětluje Chvojka.

K tomuto datu úřad připraví pro spotřebitele i kalkulačku, která jim umožní propočítat, zda se jim vyplatí výměna jističe za slabší. Úřad na rok 2016 plánuje také vyjednat snížení administrativních nákladů případně osvobození výměny jističe od poplatků, aby se výměna lidem neprodražila.

Pozor na garáže i chalupy

Účtování regulované části ceny elektřiny podle síly jističe se asi nejvíce dotkne těch, kdo odebírají elektřinu nepravidelně nebo nárazově. Typicky může jít o chataře a chalupáře nebo o majitele garáží se samostatným jističem.

„Podle našich údajů je u nás několik tisíc garáží, které mají přes deset let nulovou spotřebu. Protože majitelé v nich prostě svítit nepotřebují. Podobný případ jsou chalupáři, kteří potřebují silný jistič, aby si jednou za rok mohli nařezat zásobu dříví na cirkulárce. Ti by měli vyhodnotit, zda je po změně nevyjde levněji, že si na takovou práci pronajmou generátor,“ dodal Chvojka.

Právě ti, kdo elektrický proud ze sítě čerpají nepravidelně a po většinu času kapacitu svého jističe ani nevyužijí, výměnou za slabší jistič ušetří. „Sice jsme si zvykli šetřit elektřinou, ale neuvědomujeme si, že i její distribuce má vysoké fixní náklady. Za všechny, kdo mají v síti rezervovánu větší kapacitu, než potřebují, teď tyto náklady platí společně všichni spotřebitelé. Účtování podle hodnoty jističe povede k tomu, že ti, kdo tyto náklady vyvářejí, je budou také platit,“ konstatuje Jiří Gavor.

V honbě za levnější elektřinou by se ale lidé neměli snažit o zbytečné poddimenzování jističe. I pokud by se jim podařilo získat povolení revizního technika, který každou výměnu musí posvětit, museli by mít neustále na paměti, kolik spotřebičů mají právě zapnutých, a připravit se na časté vypadávání pojistek.

 

Právě se děje

před 20 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy