Změny v platbě za elektřinu. Větší roli začne hrát jistič

Veronika Skálová Veronika Skálová
18. 4. 2015 20:00
Sedminu ceny elektřiny by domácnosti od roku 2016 měly platit podle síly jističe, o rok později dokonce více než polovinu.
Zatím se není třeba trápit tím, zda máte doma příliš silný jistič. ERÚ sestaví kalkulačky, které vám to prozradí.
Zatím se není třeba trápit tím, zda máte doma příliš silný jistič. ERÚ sestaví kalkulačky, které vám to prozradí. | Foto: Thinkstock

Praha – Úsporné žárovky, spotřebiče s nízkou spotřebou energie i důsledné zhasínání tam, kde není potřeba zrovna svítit. I když se snažíte co nejvíce snížit spotřebu elektřiny, může se stát, že za necelé dva roky vaše účty narostou. A to v případě, že máte doma, na chalupě nebo třeba v garáži silnější jistič, než reálně potřebujete.

Hodnota jističe totiž začne hrát důležitou roli v účtování regulované složky ceny elektřiny od ledna roku 2017. Už o rok dříve ovlivní kapacita jističe jednu z položek, kterou mají na fakturách všichni zákazníci energetických firem – poplatek na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Umožnila to novela energetického zákona, kterou v dubnu schválili poslanci.

Náhlého zvýšení cen elektřiny se ale zatím bát nemusíte. Současně s účtováním podle hodnoty jističe totiž bude platit pro poplatek za zelenou energii i strop ve výši 495 korun za megawatthodinu – což je přesně tolik, kolik drtivá většina domácností platí už nyní.

Jistič zatím neměňte

„Změny od roku 2016 naopak mohou přinést mírné snížení ceny elektřiny pro odběratele s nižší hodnotou jističe. Přesnou výši úspory zatím můžeme jen odhadnout, pravděpodobně však půjde o desítky korun ročně, nikoliv o stovky,“ upozorňuje energetický expert společnosti ENA Jiří Gavor.

Zatím totiž neexistují jednotlivé tarify pro různé hodnoty jističe. Ty musí do začátku příštího roku vypracovat Energetický regulační úřad ve formě zúčtovací vyhlášky. Aby ji mohl vypracovat, musí shromáždit data od všech firem, které se podílí na výrobě a distribuci elektřiny – tedy všechny na cestě od elektrárny až k elektroměru spotřebitele.

„Vzhledem k tomu, že průměrná spotřeba domácností se pohybuje mezi dvěma a třemi megawatthodinami ročně, měnit kvůli této změně jistič se rozhodně nevyplatí. Tato změna s sebou totiž nese řadu administrativních nákladů, které svou výší často přesahují celkovou úsporu,“ vysvětluje mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka.

Regulátor připraví kalkulačku

Existuje i další důvod, proč se nevyplatí výměnu jističe uspěchat. Regulační úřad totiž připravuje nejen tarify pro účtování poplatku za zelenou energii, ale také tarify na účtování ostatních regulovaných složek ceny elektřiny. Ty celkově tvoří více než polovinu konečné částky a kromě zmiňovaného příspěvku na zelenou elektřinu nebudou mít žádný strop. I proto jsou experti regulačního úřadu při nastavování těchto plateb velice opatrní.

„Když jsme změnu účtování nechali přepočítat čistě podle matematického modelu, bez ohledu na dopady, hrozilo, že některým skupinám odběratelů by cena za elektřinu výrazně vzrostla. Až o desítky procent. To by se po zavedení nového tarifního modelu stát nemělo. Plánujeme jej vytvořit a nechat projít veřejným konzultačním procesem do 1. ledna 2016,“ vysvětluje Chvojka.

K tomuto datu úřad připraví pro spotřebitele i kalkulačku, která jim umožní propočítat, zda se jim vyplatí výměna jističe za slabší. Úřad na rok 2016 plánuje také vyjednat snížení administrativních nákladů případně osvobození výměny jističe od poplatků, aby se výměna lidem neprodražila.

Pozor na garáže i chalupy

Účtování regulované části ceny elektřiny podle síly jističe se asi nejvíce dotkne těch, kdo odebírají elektřinu nepravidelně nebo nárazově. Typicky může jít o chataře a chalupáře nebo o majitele garáží se samostatným jističem.

„Podle našich údajů je u nás několik tisíc garáží, které mají přes deset let nulovou spotřebu. Protože majitelé v nich prostě svítit nepotřebují. Podobný případ jsou chalupáři, kteří potřebují silný jistič, aby si jednou za rok mohli nařezat zásobu dříví na cirkulárce. Ti by měli vyhodnotit, zda je po změně nevyjde levněji, že si na takovou práci pronajmou generátor,“ dodal Chvojka.

Právě ti, kdo elektrický proud ze sítě čerpají nepravidelně a po většinu času kapacitu svého jističe ani nevyužijí, výměnou za slabší jistič ušetří. „Sice jsme si zvykli šetřit elektřinou, ale neuvědomujeme si, že i její distribuce má vysoké fixní náklady. Za všechny, kdo mají v síti rezervovánu větší kapacitu, než potřebují, teď tyto náklady platí společně všichni spotřebitelé. Účtování podle hodnoty jističe povede k tomu, že ti, kdo tyto náklady vyvářejí, je budou také platit,“ konstatuje Jiří Gavor.

V honbě za levnější elektřinou by se ale lidé neměli snažit o zbytečné poddimenzování jističe. I pokud by se jim podařilo získat povolení revizního technika, který každou výměnu musí posvětit, museli by mít neustále na paměti, kolik spotřebičů mají právě zapnutých, a připravit se na časté vypadávání pojistek.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy