Ušetřete tisíce korun. Kdo nabízí levnější plyn a elektřinu

Kateřina Vokurková, týdeník Ekonom
11. 4. 2015 7:15
Na plynu lze ušetřit třetinu ceny, na elektřině až pětinu. Týdeník Ekonom přináší návod, jak toho docílit.
Foto: Thinkstock

Až šest tisíc korun ročně mohou zákazníci ušetřit změnou dodavatele elektřiny, úspora za plyn může přesáhnout i osm tisíc korun. Možností, jak ulevit rodinnému rozpočtu, který je jen výdaji za energie zatížen zhruba ze třinácti procent, je mnoho.

Energie domácnostem nabízí asi šedesátka firem. Jejich cenové relace se dodavatel od dodavatele liší podle toho, za jaké ceny energie nakoupili, zda si sami vyrábějí elektřinu nebo mají vlastní ložiska plynu či jak široké servisní zázemí pro zákazníky musejí "živit".

Nejvíce mohou ze změny dodavatele profitovat ty domácnosti, které doposud nevyužily liberalizace trhu a energie stále odebírají od takzvaného dominantního dodavatele, tedy správce příslušné distribuční sítě. Pro obyvatele Prahy je to u elektřiny Pražská energetika, jižní Čechy a jižní Moravu obhospodařuje E.ON, zbytek republiky pak připadá společnosti ČEZ. U plynu má většinu regionů na starost RWE, jižní Čechy E.ON a metropoli Pražská plynárenská. Tito dominantní dodavatelé mívají totiž u svých standardních produktů nastavené ceny nejvýše.

Jak vyplývá z údajů v kalkulátoru TZB-info, nejlevněji vycházejí nabídky malých a začínajících dodavatelů energie. Pokud nepočítáme miniaturní firmy s několika stovkami odběratelů, v případě elektrické energie vychází nejlevněji tarif Duo od společnosti Europe Easy Energy. Ten je ovšem podmíněn uzavřením smlouvy také na dodávky plynu.

Ale neplatí to vždy. Například domácnost žijící v rodinném domě a používající plyn i k vytápění může nejvíce ušetřit, pokud přejde ke společnosti E.ON a jejímu tarifu Jistota24. Levnější energie může mít, když se "upíše" na dva roky.

Nejlevnější dodavatelé plynu pro rodinný dům ve Středočeském kraji. Spotřeba 30 000 kWh, plyn používá i vytápění. Dominantní dodavatel RWE GasNet (cena plynu za rok 46 390 Kč)

Obchodník Tarif Úspora proti dominantnímu dodavateli
E.ON Energie Jistota24 (fixace na dva roky) 8183 Kč
Europe Easy Energy Company (jen pro zaměstnance firem odebírajících energie od EEE) 8149 Kč
Global Energy Fix 2015 (fixace na jeden rok) 7967 Kč

Zdroj: Kalkulátor cen portálu TZB-info, podrobnější tabulka v týdeníku Ekonom. Zařazeni jsou dodavatelé s počtem alespoň 5000 odběrných míst.

Nejlevnější dodavetelé plynu pro pražský byt. Spotřeba 600 kWh, plyn používá na vaření. Dominantní dodavatel Pražská plynárenská (cena 2880 Kč za rok).

Obchodník Tarif Úspora proti dominantnímu dodavateli
Gas International E-tarif (fixace na dva roky) 1188 Kč
Europe Easy Energy Duo (pro zákazníky, kteří od EEE odebírají i elektřinu) 1076 Kč
Global Energy Fix 2015 (fixace na jeden rok) 1021 Kč

Zdroj: Kalkulátor cen portálu TZB-info, podrobnější tabulka v týdeníku Ekonom. Zařazeni jsou dodavatelé s počtem alespoň 5000 odběrných míst.

Většina smluv, které nyní velcí obchodníci s energiemi novým i stávajícím zákazníkům nabízejí, slibuje zachování stávajících cen. Od zákazníků ale chtějí, aby se zavázali na dva a více let. První takzvané fixace cen začaly firmy se zákazníky uzavírat v roce 2011. Cílem byla nejen deklarovaná ochrana před případným zdražováním energií, ale především zabránění odchodu ke konkurenci.

Původní "fixace" slibovaly, že ceny zákazníkům neporostou, na druhou stranu ale neumožnily pokles cen v případě zlevnění energií na trzích. V mnoha případech se tak nakonec odběratelům nevyplatily.

Nyní firmy nabízejí úsporu i u tarifů s fixací ceny. Pod podmínkou dvou- i víceleté věrnosti slibují levnější energie v průměru o desetinu. Některé produkty dokonce připouštějí další zlevnění v případě, že jdou ceny energií na trhu dolů. Energetický gigant ČEZ kupříkladu zákazníkům nabízí pokles cen elektřiny o desetinu a "zastropování" její maximální výše, u plynu pak postupné zlevňování od osmi do deseti procent po dobu tří let. E.ON pak láká na 12procentní slevu u elektřiny a 13procentní pokles ceny plynu. Obdobné produkty nabízejí i alternativní dodavatelé.

Nejlevnější dodavatelé elektřiny pro pražský byt. Elektřinu využívá pro napájení spotřebičů, roční spotřeba 2800 kWh. Dominantní dodavatel PRE, roční cena 13 652 Kč.

Obchodník Tarif Úspora proti dominantnímu dodavateli
Europe Easy Energy Duo (pro zákazníky, kteří od EEE odebírají i plyn) 1394 Kč
Right Power E-tarif (fixace na tři roky) 1371 Kč
Amper Market Home (smlouva na dobu neurčitou) 1200 Kč

Zdroj: Kalkulátor cen portálu TZB-info, podrobnější tabulka v týdeníku Ekonom. Zařazeni jsou dodavatelé s počtem alespoň 5000 odběrných míst.

Nutné je si uvědomit, že pokles cen se v tomto případě netýká celkové konečné ceny za energie, ale pouze takzvané neregulované části (samotná komodita). Ta v případě elektřiny představuje asi 45 procent celkové ceny, u plynu jde o 80 procent. Dlouhodobou smlouvu nelze navíc v jejím průběhu bez udělení sankce vypovědět. Pokuty za předčasné odstoupení od smlouvy se u jednotlivých firem různí, zpravidla se ale pohybují od 1000 do 2500 korun.

Obálka týdeníku Ekonom
Obálka týdeníku Ekonom | Foto: Economia

Může se nyní fixace vyplatit? Jak lze uspořit v elektronické aukci a na co si dát pozor? Podrobnosti a detailní tabulky najdete v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

Týdeník Ekonom je k dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy