Změny v daňovém přiznání: Dvanáct odpovědí na časté otázky z praxe

Petr Kučera Petr Kučera
24. 2. 2016 7:07
Novinky pro rodiče, důchodce, podnikatele i brigádníky. Které platí pro daňové přiznání za rok 2015? A na co si ještě dát pozor?

Osvobozené příjmy

Foto: Aktuálně.cz

Skutečně je nutné nově přiznávat i příjmy osvobozené od daně?

Počínaje příjmy za rok 2015 musí lidé nově oznamovat finančnímu úřadu i příjmy, které jsou osvobozeny od daně, ale jen pokud přesáhnou pět milionů korun. Typicky tedy velké dědictví a dary, prodej uměleckých sbírek nebo třeba cenných papírů (po třech letech).
Drobných příjmů a běžných rodinných transakcí se tato oznamovací povinnost netýká, stejně jako třeba změn zapisovaných do katastru nemovitostí, do něhož má finanční úřad přístup. Povinnost je nutné splnit do konce lhůty pro podání daňového přiznání, tedy standardně do začátku dubna následujícího roku.
Za nesplnění hrozí pokuta až do výše patnácti procent z částky neoznámeného příjmu – tedy vlastně náhrada daně. Tak vysoká by byla ovšem jen tehdy, pokud člověk nesplní povinnost ani v náhradní lhůtě po vyzvání finančního úřadu. Pokud tak učiní hned po výzvě úřadu, může pokuta dosáhnout deseti procent. A pokud tak učiní sice po termínu, ale ještě před vyzváním z úřadu, klesá možná sankce na 0,1 procenta z částky neoznámeného příjmu.

 

Právě se děje

Další zprávy