Každý, kdo chce prodat nebo koupit nějakou nemovitost, stojí před rozhodnutím, zda se do toho pustí na vlastní pěst, nebo využije služeb realitních kanceláří. Jaká pro a proti mají obě varianty? Především peníze a čas. Co by jste měli vědět než si vyberete realitní kancelář?
Když zvolíte špatně, můžete hodně prodělat. Solidní realitní kancelář si účtuje jen provizi. Nechce platby předem, ani za neuskutečněné obchody Každý, kdo chce prodat nebo koupit nějakou nemovitost, stojí před rozhodnutím, zda se do toho pustí na vlastní pěst, nebo využije služeb realitních kanceláří. Jaká pro a proti mají obě varianty? Především peníze a čas.
Pro a proti
Například prodej domku za jeden milion korun prostřednictvím solidní realitní kanceláře obnáší poplatek zhruba 30 000 až 60 000 korun - cenu za pohodlí. Sám ho může majitel nabízet s menšími náklady, ale naopak bude potřebovat spoustu času při shánění kupců, pro různá úřední jednání a obstarávání potřebných dokladů.
Často se musí vyrovnat i s překážkami typu věcných břemen, nedořešeného dědictví a podobně. Solidní realitní kancelář by neměla chtít za tyto služby nic navíc, hradí je totiž v rámci provize, která se obvykle pohybuje mezi 3 až 6 procenty z ceny prodané nemovitosti. Také by neměla chtít žádnou odměnu, když se transakce neuskuteční.
Podle čeho vybírat?
Kdo se rozhodne pro služby realitní kanceláře, měl by proto pečlivě vybírat. Když zvolí špatně, může hodně prodělat. Duležité je zda má své stálé sídlo a úřední hodiny a realitní činnost je její hlavní náplní, zajímat se o její pověst.
Velmi opatrní bychom měli být v případě "jednomužných" realitek, kdy celá realitní firma je jeden člověk, který provozuje realitní činnost vedle mnoha dalších doma v kuchyni a nemůže být ani při nejlepší vůli odborníkem na všechno, co by měla dobrá kancelář umět pro klienta obstarat.
Vodítkem může (ale nemusí) být členství kanceláře v asociaci realitních kanceláří, kde každý člen musí absolvovat minimálně kurz základů realitní činnosti a přistoupit na etický kodex, který mimo jiné členům ukládá pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu.
Pozor na obsah smlouvy
Znění dohodnuté smlouvy o zastupování je nejdůležitější. Měla by zcela přesně definovat rozsah služeb realitní kanceláře, termíny i výši odměny za služby i to, zda klient pověřuje firmu k výhradnímu zastoupení.
Prodávající mají obvykle poněkud přemrštěné finanční požadavky, na realitním makléři je, aby je na základě svých zkušeností patřičně usměrnil. Každý klient by si měl smlouvu pořádně přečíst a s jejím podpisem nespěchat.
Odměna se realitní kanceláři platí až po úplném dokončení prodeje a to obvykle ve výši 3 až 6 procent z kupní ceny, případně jedno až tři měsíční nájemné při pronájmu. Je do ní započítána režie, i všechny další služby (zprostředkování prodeje či nákupu, cenové poradenství, právní pomoc, obstarání potřebných dokladů).
Prodávající by si měl uvědomit, zda se mu využití realitní kanceláře skutečně vyplatí. Pokud je schopný najít si kupce sám, může ušetřit desetitisíce korun. Dobrou kupní smlouvu mu pak vypracuje advokát i za méně než 10 000,- Kč.
Seriózní kancelář by neměla chtít peníze dopředu, ale ani zaplacení náhrady výdajů, když se prodej neuskuteční. Je to riziko podnikání a její neúspěch, když kupce nebo dohodnutou nemovitost nesežene.
|