Jen jediná banka neklame klienty, kolik zaplatí za úvěr

Petr Kučera Petr Kučera
7. 4. 2010 13:50
Člověk v tísni: Skutečné náklady na úvěr jsou vyšší než uváděná RPSN
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pouze jediná z osmi největších tuzemských bank uvádí roční procentní sazbu nákladů (RPSN) v takové podobě, že obsahuje skutečně všechny náklady spojené s pořízením úvěru. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnila obecně prospěšná společnost Člověk v tísni.

Jedině Poštovní spořitelna uváděla RPSN ve výši odpovídající její "skutečné" sazbě. Zajímavostí je, že sesterská ČSOB se naopak v žebříčku umístila nejhůře - deklarovaná RPSN se od skutečných nákladů liší o téměř čtvrtinu (22 procent).

Společnost Člověk v tísni vypočítala RPSN u modelových příkladů a porovnala ji se sazbami uváděnými jednotlivými bankami.

S výjimkou Poštovní spořitelny uváděly lepší než skutečnou sazbu mBank (rozdíl 5 %), Komerční banka (10 %), GE Money Bank (16 procent), UniCredit Bank a Raiffeisenbank (shodně o 17 procent), Česká spořitelna (21 procent) a zmíněná ČSOB (22 procent).

"Banky sice zákon neporušují, avšak pro zájemce o úvěr je odlišná praxe při výpočtu sazeb RPSN matoucí. Příklad Poštovní spořitelny ale ukazuje, že sazbu lze spočítat přesně," říká autor analýzy Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Podle mluvčího ČSOB Ivo Měšťánka je však výpočet RPSN nejen v souladu se zákonem, ale i naprosto korektní. "Odchylka je daná započítáním volitelných, zákonem nepožadovaných položek," říká. Banka podle něj klienty před podpisem smlouvy seznamuje s veškerými náklady včetně poplatků.

Informovanost zájemců o spotřebitelském úvěru má od ledna příštího roku zvýšit nový zákon, který v březnu schválili poslanci.

Mimo jiné přesně definuje vzorec, podle kterého se počítá RPSN, a stanoví další povinně zveřejňované informace. Firmy budou muset nově poskytovat úplné údaje o všech poplatcích spojených s úvěrem, skryté poplatky se nepřipouštějí.

Nový zákon také umožní klientům odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu, aniž by jim hrozila sankce.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Chcete půjčku? Stát vás ochrání, rozhodli poslanci
Příjemná změna: Nevýhodné smlouvy se zbavíte rychleji
V registru dlužníků zůstanete. I když jste už zaplatili

 

Právě se děje

před 38 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy