Jen jediná banka neklame klienty, kolik zaplatí za úvěr

Petr Kučera Petr Kučera
7. 4. 2010 13:50
Člověk v tísni: Skutečné náklady na úvěr jsou vyšší než uváděná RPSN
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pouze jediná z osmi největších tuzemských bank uvádí roční procentní sazbu nákladů (RPSN) v takové podobě, že obsahuje skutečně všechny náklady spojené s pořízením úvěru. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnila obecně prospěšná společnost Člověk v tísni.

Jedině Poštovní spořitelna uváděla RPSN ve výši odpovídající její "skutečné" sazbě. Zajímavostí je, že sesterská ČSOB se naopak v žebříčku umístila nejhůře - deklarovaná RPSN se od skutečných nákladů liší o téměř čtvrtinu (22 procent).

Společnost Člověk v tísni vypočítala RPSN u modelových příkladů a porovnala ji se sazbami uváděnými jednotlivými bankami.

S výjimkou Poštovní spořitelny uváděly lepší než skutečnou sazbu mBank (rozdíl 5 %), Komerční banka (10 %), GE Money Bank (16 procent), UniCredit Bank a Raiffeisenbank (shodně o 17 procent), Česká spořitelna (21 procent) a zmíněná ČSOB (22 procent).

"Banky sice zákon neporušují, avšak pro zájemce o úvěr je odlišná praxe při výpočtu sazeb RPSN matoucí. Příklad Poštovní spořitelny ale ukazuje, že sazbu lze spočítat přesně," říká autor analýzy Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Podle mluvčího ČSOB Ivo Měšťánka je však výpočet RPSN nejen v souladu se zákonem, ale i naprosto korektní. "Odchylka je daná započítáním volitelných, zákonem nepožadovaných položek," říká. Banka podle něj klienty před podpisem smlouvy seznamuje s veškerými náklady včetně poplatků.

Informovanost zájemců o spotřebitelském úvěru má od ledna příštího roku zvýšit nový zákon, který v březnu schválili poslanci.

Mimo jiné přesně definuje vzorec, podle kterého se počítá RPSN, a stanoví další povinně zveřejňované informace. Firmy budou muset nově poskytovat úplné údaje o všech poplatcích spojených s úvěrem, skryté poplatky se nepřipouštějí.

Nový zákon také umožní klientům odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu, aniž by jim hrozila sankce.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Chcete půjčku? Stát vás ochrání, rozhodli poslanci
Příjemná změna: Nevýhodné smlouvy se zbavíte rychleji
V registru dlužníků zůstanete. I když jste už zaplatili

 

Právě se děje

před 18 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 43 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 54 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy