Jen jediná banka neklame klienty, kolik zaplatí za úvěr

Petr Kučera Petr Kučera
7. 4. 2010 13:50
Člověk v tísni: Skutečné náklady na úvěr jsou vyšší než uváděná RPSN
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pouze jediná z osmi největších tuzemských bank uvádí roční procentní sazbu nákladů (RPSN) v takové podobě, že obsahuje skutečně všechny náklady spojené s pořízením úvěru. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnila obecně prospěšná společnost Člověk v tísni.

Jedině Poštovní spořitelna uváděla RPSN ve výši odpovídající její "skutečné" sazbě. Zajímavostí je, že sesterská ČSOB se naopak v žebříčku umístila nejhůře - deklarovaná RPSN se od skutečných nákladů liší o téměř čtvrtinu (22 procent).

Společnost Člověk v tísni vypočítala RPSN u modelových příkladů a porovnala ji se sazbami uváděnými jednotlivými bankami.

S výjimkou Poštovní spořitelny uváděly lepší než skutečnou sazbu mBank (rozdíl 5 %), Komerční banka (10 %), GE Money Bank (16 procent), UniCredit Bank a Raiffeisenbank (shodně o 17 procent), Česká spořitelna (21 procent) a zmíněná ČSOB (22 procent).

"Banky sice zákon neporušují, avšak pro zájemce o úvěr je odlišná praxe při výpočtu sazeb RPSN matoucí. Příklad Poštovní spořitelny ale ukazuje, že sazbu lze spočítat přesně," říká autor analýzy Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Podle mluvčího ČSOB Ivo Měšťánka je však výpočet RPSN nejen v souladu se zákonem, ale i naprosto korektní. "Odchylka je daná započítáním volitelných, zákonem nepožadovaných položek," říká. Banka podle něj klienty před podpisem smlouvy seznamuje s veškerými náklady včetně poplatků.

Informovanost zájemců o spotřebitelském úvěru má od ledna příštího roku zvýšit nový zákon, který v březnu schválili poslanci.

Mimo jiné přesně definuje vzorec, podle kterého se počítá RPSN, a stanoví další povinně zveřejňované informace. Firmy budou muset nově poskytovat úplné údaje o všech poplatcích spojených s úvěrem, skryté poplatky se nepřipouštějí.

Nový zákon také umožní klientům odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu, aniž by jim hrozila sankce.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Chcete půjčku? Stát vás ochrání, rozhodli poslanci
Příjemná změna: Nevýhodné smlouvy se zbavíte rychleji
V registru dlužníků zůstanete. I když jste už zaplatili

 

Právě se děje

před 33 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy