reklama
 
 

Jen jediná banka neklame klienty, kolik zaplatí za úvěr

7. 4. 2010 13:50
Člověk v tísni: Skutečné náklady na úvěr jsou vyšší než uváděná RPSN

Praha - Pouze jediná z osmi největších tuzemských bank uvádí roční procentní sazbu nákladů (RPSN) v takové podobě, že obsahuje skutečně všechny náklady spojené s pořízením úvěru. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnila obecně prospěšná společnost Člověk v tísni.

Jedině Poštovní spořitelna uváděla RPSN ve výši odpovídající její "skutečné" sazbě. Zajímavostí je, že sesterská ČSOB se naopak v žebříčku umístila nejhůře - deklarovaná RPSN se od skutečných nákladů liší o téměř čtvrtinu (22 procent).

Společnost Člověk v tísni vypočítala RPSN u modelových příkladů a porovnala ji se sazbami uváděnými jednotlivými bankami.

S výjimkou Poštovní spořitelny uváděly lepší než skutečnou sazbu mBank (rozdíl 5 %), Komerční banka (10 %), GE Money Bank (16 procent), UniCredit Bank a Raiffeisenbank (shodně o 17 procent), Česká spořitelna (21 procent) a zmíněná ČSOB (22 procent).

"Banky sice zákon neporušují, avšak pro zájemce o úvěr je odlišná praxe při výpočtu sazeb RPSN matoucí. Příklad Poštovní spořitelny ale ukazuje, že sazbu lze spočítat přesně," říká autor analýzy Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Podle mluvčího ČSOB Ivo Měšťánka je však výpočet RPSN nejen v souladu se zákonem, ale i naprosto korektní. "Odchylka je daná započítáním volitelných, zákonem nepožadovaných položek," říká. Banka podle něj klienty před podpisem smlouvy seznamuje s veškerými náklady včetně poplatků.

Informovanost zájemců o spotřebitelském úvěru má od ledna příštího roku zvýšit nový zákon, který v březnu schválili poslanci.

Mimo jiné přesně definuje vzorec, podle kterého se počítá RPSN, a stanoví další povinně zveřejňované informace. Firmy budou muset nově poskytovat úplné údaje o všech poplatcích spojených s úvěrem, skryté poplatky se nepřipouštějí.

Nový zákon také umožní klientům odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu, aniž by jim hrozila sankce.

Čtěte také:
Chcete půjčku? Stát vás ochrání, rozhodli poslanci
Příjemná změna: Nevýhodné smlouvy se zbavíte rychleji
V registru dlužníků zůstanete. I když jste už zaplatili

autor: Petr Kučera | 7. 4. 2010 13:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama