Podnikatelé, pozor: Formulář jako od ČSÚ přijde draho

Petra Dlouhá, Peníze.cz
20. 6. 2013 6:30
Zapíšete se do obchodního rejstříku a do schránky vám přijde formulář. Na první pohled se jedná o registraci u Českého statistického úřadu.
Formulář RES online
Formulář RES online | Foto: Peníze.cz

Ve skutečnosti jde o katalogový podvod společnosti ze zavádějící názvem RES online. Když formulář vyplníte, zavážete se uhradit třicet osm tisíc.

Firmy, které vydělávají na takzvaných katalogových podvodech, v Česku působí již řadu let. Jejich hlavním terčem zůstávají začínající podnikatelé. Stačí trocha nepozornosti a můžete se dostat do maléru, který přijde draho.

Před metodami společnosti RES online již média varovala. Jako katalogový podvod její podnikání označil dokonce i soud. Podle informací webu Peníze.cz však společnost pokračuje v zajetých kolejích dál.

Na redakci se obrátil podnikatel, který se nedávno nechal do pasti společnosti RES online chytit. Svou totožnost si nepřeje zveřejnit. Formulář, který mu přišel do schránky a který přivedl do nesnází již řadu lidí, si se začerněnými identifikačními údaji, můžete prohlédnout zde.

Není RES jako RES

Na první pohled budí formulář dojem, že je od Českého statistického úřadu. Je totiž označen velkým logem RES - což je zkratka, která se v Česku užívá pro registr ekonomických subjektů, spravovaný právě Českým statistickým úřadem.

Háček je v tom, že zatímco do registru RES jsou podnikatelé zapisováni bezplatně, zařazení do katalogů firmy s podobným názvem RES online (a ve svých dokumentech používá přímo i sousloví registr ekonomických subjektů) vás přijde ročně přinejmenším na třicet osm tisíc:

„Zadavatel registrací objednává závazně službu Profi na portálu res-online.cz. Součástí služby Profi je zápis do katalogu firem na portálu res-online. (…) Cena služby Profi je 38 500 Kč bez DPH," stojí v podmínkách napsaných drobným písmem v dolní časti formuláře. Smlouva se uzavírá na dva roky.

Ve všeobecných podmínkách firmy RES online se ale najde i řada dalších zajímavostí:

Služba se hradí formou měsíčních splátek. Pokud se dostanete s některou z nich do prodlení, zašle vám firma RES online upomínku: za každou vám může naúčtovat tisícikorunu.

Smlouva je uzavírána na dva roky. Pokud nejpozději jeden měsíc před uplynutím této lhůty firmě RES online písemně neoznámíte, že chcete smlouvu ukončit, bude automaticky prodloužena o další rok.

Smlouva obsahuje rozhodčí doložku. Poplatek za rozhodčí řízení podle VOP dělá deset tisíc korun bez DPH - a „při zastavení řízení se poplatek nevrací".

Statistický úřad varuje

„Zasílaný formulář je stylizován do podoby nápadně připomínající oficiální výpis ČSÚ z registru ekonomických subjektů, včetně použitého typu písma," varuje mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. A dodává, že formulář ani aktivity firmy RES online nemají s Českým statistickým úřadem nic společného.

Pravé formuláře Českého statistického úřadu jsou podle něj vždy opatřeny logem úřadu a kontaktními údaji na pracoviště, které daný formulář zpracovává. „V případě pochybností mohou občané samozřejmě kontaktovat náš informační servis (ať již telefonicky, či e-mailem), kde se jim dostane odpovědi," doplňuje mluvčí Cieslar.

O vyjádření k celé kauze jsme žádali také zástupce společnosti RES online. Upozorňovali jsme je, že jejich společnost podnikatele značně mate, ptali jsme se, zda jejich podnikání není založeno na katalogovém podvodu a zda není název společnosti úmyslně zavádějící.

Dorazila nám jen velice stručná odpověď: „Pan jednatel je pracovně mimo kancelář a nikdo jiný nemůže podávat informace." Vyjádřit by se prý měl během týdne.

Podle obchodního rejstříku je jednatelem brněnské společnosti RES online Lukáš Jurenka. Podle sdružení Společná obrana se však jedná o bílého koně. Devadesát procent obchodního podílu ve firmě mají podle obchodního rejstříku společnosti IPD investments LLC a M5 consulting LLC, obě se sídlem v USA.

Firma RES online funguje na stejném principu jako dříve společnost EO servis. Obě firmy spojuje jak adresa sídla, tak jméno jednatel

Zbytek článku čtěte na webu Peníze.cz, kde najdete i diskuzi.

 

Právě se děje

Další zprávy