Nová povinnost pro firmy: Bez webu nesvolají akcionáře

Petr Kučera Petr Kučera
19. 8. 2013 9:00
Všechny akciové společnosti musí mít od ledna 2014 vlastní internetovou stránku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Už jen čtyři měsíce zbývají akciovým společnostem k tomu, aby si zřídily internetové stránky a uváděly tam o sobě aktuální základní informace. Pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta a především riskují neplatnost valné hromady - a to je důvod, proč nyní chystají svůj web i společnosti s anonymními vlastníky jako například Amun.Re.

Zatím málo známou povinnost ukládá akciovým společnostem nový zákon o obchodních korporacích, který od ledna 2014 nahradí dosavadní obchodní zákoník. Nestanoví přitom žádné přechodné období, takže internetové stránky musí obsahovat stanovené údaje hned 1. ledna.

Povinnost zveřejňovat na svém webu informace, které musí společnost podle zákona uvádět na obchodních listinách, přinesla už novela dosavadního obchodního zákoníku účinná od března 2008. Dosud se však týkala jen firem, které svůj web mají nebo jej právě spouštějí. Neukládala jim tedy přímo, aby jej vůbec měly.

Od ledna 2014 nově platí, že akciová společnost musí mít internetové stránky povinně. U ostatních forem společností, typicky společnosti s ručením omezeným, zákon dále nechá zřízení webu na jejich svobodném rozhodnutí (pokud však web mají nebo zprovozní, musí tam uvedené informace uvádět povinně a průběžně aktualizovat).

Každý podnikatel musí na webu uvádět především své jméno a sídlo. "Podnikatel zapsaný v obchodním rejstříku uvede též údaj o tomto zápisu včetně oddílu a vložky; podnikatel zapsaný v jiném veřejném rejstříku uvede údaj o svém zápisu do tohoto rejstříku; podnikatel nezapsaný ve veřejném rejstříku uvede údaj o svém zápisu do jiné evidence. Byl-li mu přidělen identifikující údaj, uvede i ten," upřesňuje Lenka Navrátilová, advokátka Ambruz & Dark Deloitte Legal.

Tyto základní informace na webu musí být dostupné zdarma a tak, aby byly dostupné jednoduchým způsobem po zadání elektronické adresy.

Za nesplnění povinnosti hrozí firmě pokuta až 100 tisíc korun. Dosavadní praxe ukazuje, že rejstříkové soudy ani živnostenské úřady se na kontrolu této povinnosti (u stávajících webů po novele z března 2008) výrazněji nezaměřují.

Pokud takový případ řeší, tak obvykle na základě "udání" konkurenční společnosti nebo nespokojeného klienta. Přísnější je pouze Česká obchodní inspekce, pokud jde o e-shopy.

Jenže od roku 2014 může být kontrola častější. Přetíženým rejstříkovým soudům totiž ubude práce, když nový zákon umožní podstatnou část jejich činnosti vykonávat notářům.

Akciovým společnostem však hrozí i větší komplikace než jen pokuta. Zákon totiž nově stanoví, že na svých internetových stránkách musí zveřejnit také pozvánku na valnou hromadu (nejméně 30 dnů před dnem konání, přičemž musí zůstat přístupná až do tohoto dne). Pokud by tedy akciová společnost neměla vlastní web, hrozí neplatnost valné hromady.

Ještě výraznější sankce - tedy zrušení společnosti soudem - nicméně nehrozí. "Nesplnění této povinnosti nebude důvodem pro to, aby soud společnost zrušil a nařídil její likvidaci," potvrzuje Lenka Navrátilová z Ambruz & Dark Deloitte Legal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy