Nová povinnost pro firmy: Bez webu nesvolají akcionáře

Petr Kučera Petr Kučera
19. 8. 2013 9:00
Všechny akciové společnosti musí mít od ledna 2014 vlastní internetovou stránku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Už jen čtyři měsíce zbývají akciovým společnostem k tomu, aby si zřídily internetové stránky a uváděly tam o sobě aktuální základní informace. Pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta a především riskují neplatnost valné hromady - a to je důvod, proč nyní chystají svůj web i společnosti s anonymními vlastníky jako například Amun.Re.

Zatím málo známou povinnost ukládá akciovým společnostem nový zákon o obchodních korporacích, který od ledna 2014 nahradí dosavadní obchodní zákoník. Nestanoví přitom žádné přechodné období, takže internetové stránky musí obsahovat stanovené údaje hned 1. ledna.

Povinnost zveřejňovat na svém webu informace, které musí společnost podle zákona uvádět na obchodních listinách, přinesla už novela dosavadního obchodního zákoníku účinná od března 2008. Dosud se však týkala jen firem, které svůj web mají nebo jej právě spouštějí. Neukládala jim tedy přímo, aby jej vůbec měly.

Od ledna 2014 nově platí, že akciová společnost musí mít internetové stránky povinně. U ostatních forem společností, typicky společnosti s ručením omezeným, zákon dále nechá zřízení webu na jejich svobodném rozhodnutí (pokud však web mají nebo zprovozní, musí tam uvedené informace uvádět povinně a průběžně aktualizovat).

Každý podnikatel musí na webu uvádět především své jméno a sídlo. "Podnikatel zapsaný v obchodním rejstříku uvede též údaj o tomto zápisu včetně oddílu a vložky; podnikatel zapsaný v jiném veřejném rejstříku uvede údaj o svém zápisu do tohoto rejstříku; podnikatel nezapsaný ve veřejném rejstříku uvede údaj o svém zápisu do jiné evidence. Byl-li mu přidělen identifikující údaj, uvede i ten," upřesňuje Lenka Navrátilová, advokátka Ambruz & Dark Deloitte Legal.

Tyto základní informace na webu musí být dostupné zdarma a tak, aby byly dostupné jednoduchým způsobem po zadání elektronické adresy.

Za nesplnění povinnosti hrozí firmě pokuta až 100 tisíc korun. Dosavadní praxe ukazuje, že rejstříkové soudy ani živnostenské úřady se na kontrolu této povinnosti (u stávajících webů po novele z března 2008) výrazněji nezaměřují.

Pokud takový případ řeší, tak obvykle na základě "udání" konkurenční společnosti nebo nespokojeného klienta. Přísnější je pouze Česká obchodní inspekce, pokud jde o e-shopy.

Jenže od roku 2014 může být kontrola častější. Přetíženým rejstříkovým soudům totiž ubude práce, když nový zákon umožní podstatnou část jejich činnosti vykonávat notářům.

Akciovým společnostem však hrozí i větší komplikace než jen pokuta. Zákon totiž nově stanoví, že na svých internetových stránkách musí zveřejnit také pozvánku na valnou hromadu (nejméně 30 dnů před dnem konání, přičemž musí zůstat přístupná až do tohoto dne). Pokud by tedy akciová společnost neměla vlastní web, hrozí neplatnost valné hromady.

Ještě výraznější sankce - tedy zrušení společnosti soudem - nicméně nehrozí. "Nesplnění této povinnosti nebude důvodem pro to, aby soud společnost zrušil a nařídil její likvidaci," potvrzuje Lenka Navrátilová z Ambruz & Dark Deloitte Legal.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy