Nezaměstnaní už se nemusí hlásit na poště, DONEZ končí

ČTK ČTK
2. 9. 2013 13:41
Od října 2011 do konce letošního června zařadily úřady práce do projektu 117 900 lidí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kritizovaný systém docházky nezaměstnaných (DONEZ), který měl podle exministra Jaromíra Drábka původně bránit práci na černo, teď definitivně končí. Uchazeči o práci se tak už nebudou muset chodit hlásit na poštu.

"Od října 2011 do konce letošního června to muselo dělat 117 900 lidí," říká mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová.

Podle ní pak zhruba 9600 lidí kvůli porušení pravidel úřady práce vyřadily ze své evidence. Mohli tak přijít o dávky.

"Systém DONEZ se od února utlumoval na základě rozhodnutí bývalé ministryně práce. Zařazovalo se do něj méně uchazečů o zaměstnání. Do konce měsíce úplně skončí," řekla Filipová.

Bez omluvenky? Bez dávek

Uchazeči o místo, které úřad práce do DONEZ zařadil, se museli zhruba dvakrát týdně ve stanovené době dostavit na danou poštu. Dostali tam potvrzení a termín další návštěvy. Doklad mohl úřad práce vyžadovat. Pokud lidé nemohli přijít, museli co nejdřív donést omluvenku. Když ji nepředložili do osmi dnů, mohlo začít správní řízení. Výsledkem mohlo být vyřazení z evidence a ztráta dávek.

DONEZ je jedna část projektu, který měl rozvíjet zaměstnanost, nastavit kontroly a potírat nelegální práci. Celý program odstartoval 1. července 2011 a má trvat do konce letoška. Hradí se z evropských peněz. Celkový rozpočet činí 798,1 milionu korun. DONEZ podle mluvčí končí podle plánu a nyní se budou jeho výsledky vyhodnocovat.

Od října 2011 za prvních pět měsíců provozu se na pošty muselo chodit hlásit 47 000 lidí. Zhruba 4000 z nich kvůli porušení pravidel úřady vyškrtly z evidence, tedy skoro každého dvanáctého. Jen loni v únoru úředníci do projektu zařadili 26 070 uchazečů o práci.

Svého druhu zvrhlost

Celkem na pošty do konce letošního června docházelo 117 900 nezaměstnaných. Správní řízení o vyškrtnutí z evidence pro porušení pravidel začalo s 9585 z nich, tedy s osmi procenty lidí. V souvislosti s projektem nastoupilo do zaměstnání 3728 osob, doplnila mluvčí. Vedení ministerstva už dřív uvedlo, že úředníci do systému zařazovali jen ty, u nichž bylo podezření na práci načerno.

Systém kritizovali odboráři, ochránci lidských práv, opoziční ČSSD či neparlamentní zelení. Velké výhrady k DONEZ měl ombudsman Pavel Varvařovský. Mínil, že povinnost nezaměstnaných hlásit se na poště, kde nedostanou žádnou službu k získání místa, odporuje lidské důstojnosti a je "svého druhu zvrhlost". Chtěl loni v prosinci podat žalobu na ochranu veřejného zájmu ke správnímu soudu, po jednání s exministryní práce Ludmilou Müllerovou (TOP 09) to neudělal a dal resortu čas na nápravu.

Na DONEZ si stěžovali ale hlavně nezaměstnaní. Poukazovali na to, že mají kvůli dojíždění na určenou poštu další výdaje. Navíc jim to prý zabírá spoustu času, který by mohli věnovat hledání práce.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy